Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




12. 1.,2. a 13. SKUPINA PSP

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (25.53 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Ca(OH)2 + CO2 CaCO3 + CO2

Krasové jevy

Krasové oblasti jsou protkány mnohými geologickými útvary, které označujeme jako krasové jevy.

Hornina reaguje se směsí absorbovaného oxidu uhličitého a vody. Vzniklý hydrogenuhličitan vápenatý se rozpustí v nadbytečné vodě a proteče horninou, uvnitř jeskyní poté může probíhat zpětná reakce za vzniku krápníků z vápence. Rychlost rozrušování horniny vlivem chemické eroze je ovlivněna celou řadou příčin, ať už se jedná o čistotu rozpouštěného vápence, jeho dostatečnou mocnost a rozsah, dostatečně rovný terén, celistvost, či humidní (vlhké) klima. Při dostatečném splnění těchto podmínek je umožněn vznik krasové oblasti.

CaCO3+H2O+CO2↔Ca(HCO3)2

Charakteristika boru a hliníku

Bor je nekov. Je to pevná tvrdá černá látka s kovovým leskem. Chová se jako polovodič a je málo reaktivní. Tvoří pouze kovalentní sloučeniny, ve kterých je obvykle trojvazný. Má oxidační číslo III. Je to stopový prvek a snižuje například vylučování vápníku z těla. Ve větších koncentracích je však toxický a nebezpečný je zvlášť pro malé děti. Využívá se při výrobě zábavné pyrotechniky. Barví plamen zeleně, při výrobě kuchyňského a chemického nádobí nebo při výrobě řídících tyčích v jaderných reaktorech.

Hliník je nejrozšířenější kov. Má oxidační číslo III a tvoří převážně iontové sloučeniny. Je to stříbrolesklý kov s malou hustotou, kujný a tažný. Je odolný vůči korozi, protože na jeho povrchu se tvoří tenká vrstva oxidu hlinitého, která ho před další korozí chrání. Hliník nahrazuje měď v dálkových vodičích a velké množství hliníku se používá do slitin (letecký a automobilový průmysl, stavebnictví). Hliník lze použít jako tepelný izolant, protože má schopnost odrážet infračervené paprsky.

Výskyt

Na Zemi je brom přítomen pouze ve formě sloučenin, většina z nich je rozpuštěna v mořské vodě a ve vodě některých vnitrozemských jezer (Mrtvé moře, Velké solné jezero). Mineralogicky doprovázejí sloučeniny bromu analogické sloučeniny chloru, ovšem pouze ve velmi nízkých koncentracích.

Hliník je třetím nejvíce zastoupeným prvkem v zemské kůře. Nejběžnější horninou na bázi hliníku je bauxit, Al2O3 · 2 H2O. Jiným významným minerálem je kryolit, hexafluorohlinitan sodný Na3AlF6, používaný především jako tavidlo pro snížení teploty tání oxidu hlinitého při elektrolytické výrobě hliníku.

Významné sloučeniny boru

  • Borany jsou sloučeniny vodíku s borem, například BH3- boran, B2H6- diboran

  • Kyselina trihydrogenboritá (H3BO3) je velmi slabá kyselina. Její vodný roztok se používá jako desinfekce.

  • Tetraboritan sodný (Na2B4O7) (borax) se používá ke změkčování vody, při výrobě keramiky.

  • Oxid hlinitý (Al2O3) se užívá v laboratoři jako absorbent (pevná látka, která je schopna vázat různou silou látky z roztoku)

  • Kamence jsou krystalické podvojné soli. Příkladem je octan hlinitý (CH3COO)3Al, který se používá na obklady otoků.

Témata, do kterých materiál patří