Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




12. 1.,2. a 13. SKUPINA PSP

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (25.53 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Soda se vyrábí solvayovou metodou: roztok NaCl se sytí amoniakem s oxidem uhličitým, čímž vzniká nerozpustný hydrogenuhličitan sodný:

NaCl+NH3+CO2+H2O NaHCO3+NH4Cl

Hydrogenuhličitan se po odfiltrování termicky rozkládá na uhličitan:

2NaHCO3 Na2CO3 + CO2 + H2O

Zpracování vápence

Uhličitan vápenatý (CaCO3) vápenec, mramor, křída je anorganickou součástí kostí a schránek některých živočichů. Je ve vodě prakticky nerozpustný, rozpouští se však ve vodě, která obsahuje oxid uhličitý za vzniku rozpustného hydrogenuhličitanu vápenatého, který způsobuje přechodnou tvrdost vody. Vápenec se využívá jako stavební kámen, k výrobě vápna a cementu.

Význam prvků v biologických systémech

Sodík a draslík jsou biogenní prvky. Kation sodný se v lidském těle vyskytuje převážně v extracelulárním prostoru, zatímco draslík je především uvnitř buněk. Jejich hlavní úlohou v organizmu je udržovat osmotický tlak tekutin, acidobazickou rovnováhu a umožňovat svalovou a nervovou aktivitu.

Obecně se s-prvky vyskytují pouze ve formě sloučenin:

Sodík například jako chilský ledek NaNO3, draslík jako sylvín (KCl) nebo jako draselný ledek (KNO3).

Beryllium jako beryl (hlinitokřemičitan), jehož odrůdou je zelený smaragd, hořčík jako například dolomit (CaCO3.MgCO3), který je součástí chlorofylu. Vápník jako kazivec (fluorit) (CaF2) a jako fosforečnan vápenatý, který se vyskytuje v kostech a zubech.

Významné sloučeniny

Sloučeniny alkalických kovů mají iontový charakter a jejich soli a hydroxidy jsou většinou dobře rozpustné ve vodě.

  • Hydroxidy jsou obecně bílé, krystalické látky, které jsou hygroskopické, leptavé a velmi agresivní. Používají se k výrobě mýdel, celĺozy nebo k čištění ropných produktů,

  • Peroxid sodný (Na2O2) má bělící účinky a silně oxidační schopnosti

  • Chlorid sodný (NaCl) neboli kuchyňská sůl. Chlorid sodný se užívá ke konzervaci potravin. Vodný roztok NaCl o hmotnostní koncentraci 9 g.dm-3 se nazývá fyziologický roztok a je izotonický (má shodný osmotický tlak) s lidskou krví

  • Jodid draselný (KI) se přidává do kuchyňské soli v oblastech, kde je v půdě málo jodu.

  • Uhličitan sodný (Na2CO3) (soda) se používá při výrobě skla, mýdla, pracích prostředků a ke změkčování vody.

  • Hydrogenuhličitan sodný (NaHCO3) (jedlá soda) je součástí kypřícího prášku do těsta dříve se užíval jako lék ke snížení žaludeční kyselosti

  • Uhličitan draselný (K2CO3) (potaš) se používá při výrobě mýdla a skla.

  • Dusičnan sodný (chilský ledek) a dusičnan draselný (draselný ledek) se používají jako průmyslová hnojiva

Sloučeniny s2 prvků:

  • Oxid vápenatý (CaO), tzv. pálené vápno. Vyrábí se pálením vápence (uhličitanu vápenatého) za vzniku oxidu vápenatého a uhličitého. Používá se ve stavebnictví, hutnictví a při výrobě vody

  • Hydroxid vápenatý (CaOH2) tzv. hašené vápno. Reakce hydroxidu vápenatého s oxidem uhličitým je postatou procesu tvrdnutí malty:

Témata, do kterých materiál patří