Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




17. ALKOHOLY, FENOLY, EHTERY A THIOLY

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (106.37 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  • Hydratací alkenů

  • Další možné reakce jsou: hydrogenace aldehydů – na primární alkohol nebo hydrogenace ketonů – na sekundární alkohol nebo hydrolýza halogenderivátů

Výroba fenolů

Fenoly se nejčastěji vyrábějí z aromatických uhlovodíků. Připravují se například reakcí se sulfonem:

CH3-CH2-OH + H2S → CH3-CH2-SH + H2O

Objasnění příčin rozdílných acidobazických vlastností alkoholů a fenolů

Společnou vlastností alkoholů i fenolů je schopnost odštěpovat z hydroxylové skupiny vodíkový atom. Zatímco u alkoholů je k jeho odštěpení zapotřebí tak reaktivního činidla, jakým je alkalický kov (například sodík), postačuje u fenolů k odštěpení vodíkového atomu hydroxid alkalického kovu.

Fenoly jsou ve srovnání s alkoholy kyselejší, což lze vysvětlit pomocí mezomerního efektu. Mezomerní efekt vzniká pouze v systémech, kde se pravidelně střídají jednoduché a násobné vazby.. V konjugovaných systémech se sigma vazby zkracují, zatímco pí vazby se prodlužují. Tento stav je zapříčiněn rovnoměrným rozmístěným pí-elektronů po skeletu molekuly = delokalizace pí-elektronů. Po odštěpení protonu z fenolu je vzniklý anion stabilizován delokalizací záporného náboje na benzenovém jádře, což zvyšuje jeho stabilitu, a tím i usnadňuje jeho vznik. S podobnou stabilizací se u alkoholů nesetkáváme, proto je odštěpení protonu z jejich hydroxylové skupiny obtížnější a je k němu třeba použít alkalický kov.

Oxidace alkoholů

Oxidací primárních alkoholů vznikají aldehydy (další oxidací na karboxylové kys.).

Etanol oxidace ethanal oxidace ethanová (octová) kyselina

Oxidací sekundárních alkoholů vznikají ketony (ty už dále oxidovat nelze)a terciární alkoholy jsou nereaktivní.

CH3 – CH – CH3 CH3 – CO – CH3

OH

propan-2-ol propanon (aceton)

Použití glycerolu a fenolu při výrobě výbušnin

Glycerol (propan-1,2,3-triol) se používá v kosmetice, k výrobě celofánu a plastů. Ester glycerolu s kyselinou dusičnou= nitroglycerin slouží jako výbušnina. Alfred Nobel totiž zjistil, že napuštěním nitroglycerolu do hlinky (křemeleny) se sníží jeho citlivost na náraz, ale výbušnost zůstane zachována. Toto zjištění přispělo k výrobě výbušniny zvané dynamit.

Nitrací fenolu vzniká kyselina pikrová tvořící žluté krystalky, která se používá jako trhavina a v organické syntéze.

Kyselina pikrová

Ethery – charakteristika

Náhradou obou vodíkových atomů uhlovodíkovými zbytky odvodíme ethery. Jejich nejčastěji používané názvosloví je dvousložkové se skupinovým názvem ether.

Methylester kyseliny mravenčí (methanové) kyselina mravenčí

Ve srovnání s alkoholy jsou těkavější, protože jejich molekulynevytvářejí mezi sebou vodíkové vazby.

Ethery podstupují radikálové reakce s kyslíkem. Směsi par těkavých etherů se vzduchem po zapálení shoří na oxid uhličitý a vodu.

Témata, do kterých materiál patří