4. CHEMICKÉ DĚJE
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Způsoby zápisu chemické reakce:
Rozdíl mezi reakcí a rovnicí je ten, že reakce je skutečný děj a je to proces, při kterém se mění chemické složení hmoty. Chemickou reakci vyjadřují chemické rovnice. Příkladem chemické reakce je hoření:
Do chemické rovnice píšeme:
výchozí látky, produkty, jestli je nutné něco dodat nebo reakce probíhá samovolně, stechiometrické koeficienty (=vyčíslení), které se řídí zákonem zachování energie
skupenství, které se značí následovně: plyn (g), kapalina (l), vodný roztok (aq) a pevná fáze (s)
a u termochemické reakce i reakční teplo ΔH.
Známe tyto termochemické zákony:
První termochemický zákon, který říká, že hodnota reakčního tepla přímé a zpětné reakce jsou stejná, ale liší se pouze znaménkem. Tento zákon zformulovali v roce 1780 A. Lavoisier a P.S. Laplace.
Druhý termochemický zákon zní takto: celkový tepelný efekt chemické reakce je stejný pro všechny cesty od výchozích látek produktům, neboli celkové reakční teplo reakce nezávisí na průběhu reakce, ale jen na počátečním a konečném stavu. Tento zákon zformuloval G.H.Hess v roce 1840,.
Reakční teplo Q je teplo (energie), které se uvolní, popřípadě spotřebuje, při provedení dané reakce při jejím jednotkovém rozsahu.
Entalpie (tepelný obsah) je veličina vyjadřující tepelnou energii uloženou v jednotkovém množství látky.
Typy reakcí podle tepelné bilance:
Známe reakce exotermické (exotermní), což jsou reakce, při nichž se teplo uvolňuje a je předáno do okolí, ΔH<0.
Další reakce jsou reakce endotermické (endotermní), což jsou reakce, při nichž se teplo spotřebovává, , ΔH>0.
Spalné teplo reakce je reakční teplo reakce při níž 1 mol sloučeniny v standardním stavu zoxiduje na nejstálejší oxidy v nadbytku kyslíku. Spalná tepla jsou tabelována především pro organické sloučeniny.
Slučovací teplo reakce je reakční teplo reakce, při níž z prvků ve standardním stavu vznikne 1 mol sloučeniny ve standardním stavu. Slučovací tepla jsou tabelována především pro anorganické sloučeniny.
Standardní stav je základní stav, stav nejstabilnější.
Slučovací tepla jednotlivých prvků a spalné teplo vody mají nulovou hodnotu.