Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




4. CHEMICKÉ DĚJE

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (35 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

4. Chemické děje

Chemický děj je děj, při kterém zanikají chemické vazby a vznikají nové látky. Je to například hoření. Na rozdíl od chemického děje, při ději fyzikálním se mění vlastnosti dané látky, ale nevznikají látky nové. Je to například destilace nebo tání. S chemickým dějem souvisí zákony zachování energie a hmotnosti. Ty jsou spojené s teorií relativity a v 18. století s nimi přišli Michal Lomonosov a Antoine Lavoisier.

Zákon zachování hmotnosti zní tak, že celková hmotnost výchozích látek se rovná celkové hmotnosti produktů.

Zákon zachování energie má následující znění: celková energie izolované soustavy je v průběhu chemické reakce konstantní při všech dějích, které v ní probíhají. To také znamená, že není možné sestrojit perpetum mobile prvního druhu, tedy stroj, který by z ničeho konal práci.

Kromě izolované soustavy, tedy soustavy jejíž stěny zabraňují výměně energie i částic jako s okolím jako například voda v termosce známe ještě soustavu uzavřenou, jejíž stěny nepropouštějí částice, ale umožňují výměnu energie s okolím, což je například voda v baňce s uzavřenou zátkou a soustavu otevřenou jejíž stěny umožňují výměnu částic i energie s okolím, například voda v kádince.

Kritéria pro třídění chemických reakcí:

První kritérium je podle počtu fází. Fáze znamená skupenství a známe plynnou fázi, kapalnou fázi (nejčastěji vodný roztok) a pevnou fázi. Chemické reakce dělíme buď na homogenní, kde reaktanti (=všechny látky působící v reakci) jsou ve stejné fázi nebo na heterogenní, kde jsou reaktanti v různých fázích. U heterogenních reakcích reakce probíhá často na fázovém rozhraním a mezi heterogenní reakce patří například srážecí reakce. Toto rozdělení nás zajímá v anorganické chemii.

Druhé kritérium je podle reagujících částic. Toto kritérium využíváme v organické chemii. V reakci mohou reagovat molekuly (například plynu), ionty (roztoku) nebo radikály, což jsou vysoce reaktivní částice obsahující jeden nebo více nepárových elektronů. Například CH3

S radikály souvisí radikálová substituce. Nejznámější je radikálová substituce alkanů.

Má tři fáze: 1) iniciace = zahájení reakce

2) propagace= vlastní průběh reakce

3) terminace = zakončení reakce

Třetím kritériem je podle přenášených částic. Zde rozlišujeme oxidačně.redukční reakce, což jsou reakce, při kterých dochází k přenosu elektronů mezi reaktanty. Mění se oxidační čísla některých atomů. Například:

Dále pak proteolytické (acidobazické) reakce, což jsou reakce, při kterých dochází k přenosu protonů H+ mezi kyselinou a zásadou. Příklad:

Poslední reakce tohoto kritéria jsou koordinační (komplexotvorné) reakce, což jsou reakce, při kterých dochází k přenosu jednotlivých atomů,, jejich skupin nebo i molekul. Vznikají komplexní (koordinační) sloučeniny. Například:

Témata, do kterých materiál patří