Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Vylučovací soustava

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (395.44 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

• Glomerulus – představuje hustou spleť krevních vlásečnic atypicky vřazenou do průběhu cévy stejného typu tj.přívodné a odvodné tepénky. Přívodná tepénka má ve stěně dobře vyvinutou kruhovou svalovinu a těsně před klubíčkm obsahuje zvláštní buňky zvané juxtaklomerulární. Jsou to pozměněné hladkosvalové buňky vylučující renin a erytropoetin (reguluje tvorbu červených krvinek). Z kapilárního klubíčka odtéká krev , bez velkého množství tekutiny, avšak z nezměným obsahem kyslíku do odvodné tepénky. Ta se po výstupu z ledvinového tělíska větví a vytváří druhé kapilární řečiště, hustě obklopující všechny oddíly močového kanálku. Zde je předávána voda a další látky, které byly resorbovány v tubulu. Odkysličenou krev, zbavenou škodlivých a nepotřebných látek, odvádějí žíly, které se slévají v ledvinovou žílu, vstupující do zadní duté žíly. Silná intenzita průtoku krve – např. skot- 4 000l /24h, což znamená, že celý objem krve je za 24h přefiltrován cca 100x.

VÝVODNÉ MOČOVÉ CESTY

Odvod moči z těla obstarává složitý systém vývodných cest. Jejich počáteční úseky (sběrací kanálky, papilární vývody a ledvinová pánvička) jsou ještě součástí ledviny, ostatní (močovod, močový měchýř, močová trubice) probíhají již mimo ledviny

• sběrací kanálky - navazují na spojovací části nefronu. Jsou krátké a do každého z nich vyúsťuje 5-10 nefronů.

-odvádějí moč do silnějších papilárních vývodů

papilární vývody – přímočaře procházejí dření a v každé pyramidě směřují k vrcholu příslušné bradavky

ledvinová pánvička – tenkostěnný oploštěný váček uložený v ledvinovém splavu. U ovce, kozy, šelem a koní je jednotná a všechny papilární vývody do ní ústí na ledvinovém řemeni. U skotu a prasete se ledvinová pánvička vychlipuje v ledvinové kalichy.

• močovod – svalová a slizniční trubička troušťky brku, odvádějící moč z ledvinové pánvičky do močového měchýře. Jejich stěna obsahuje 2 vrstvy hladké svaloviny, která rytmicky stahuje v obdobě peristaltických pohybů, moč je tak aktivně přečerpána z ledvin pryč. Stěnu močovodu tvoří uvnitř sliznice krytý přehodným epitelem, dále silná vrstva hladké svaloviny a na povrchu řídké vazivo adventicie.

• močový měchýř – vakovitý orgán ovoidního (hruškovitého) tvaru, v němž se přechodně hromadí moč. Ve vyprázdněném stavu má velikost pěsti a leží na spodině pánevní dutiny, u samic pod dělohou a pochvou, u samců pod konečníkem.

-rezervoár moči

- stěna moč. měchýře se skládá ze 3 vrstev (Povrch-pobřišnice. Střední, nejsilnější je z hladké svaloviny, svými stahy zajišťuje vyprazdňování při močení. Vnitřní vrstva – sliznice, krytá přechodným epitelem)

• močová trubice – Slouží k odvádění moči z měchýře na povrchu těla. U samců je společná s vývodnými pohl.cestami. U samic je to 5-12cm dlouhá trubice, začínající na krčku močového měchýře. Stěna se skládá z adventice, sliznice a svalovina. Svalovina je hladká a vytváří vůlí neovladatelný svěrač, doplněný zevně svěračem s příčně pruhované svaloviny, který je ovladatelný vůlí jedince.

Témata, do kterých materiál patří