Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




06_únor

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (96.72 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

I) Bibliografické údaje

Název: Běž, chlapče, běž

Autor: Uri Orlev

Vydavatel: nakladatelství Práh

Vydání: 1. vydání

Verze: knižní verze

II) Základní informace o autorovi

Uri Orlev se narodil 24. února (jako Henryk Orłowski) roku 1931 ve Varšavě, jeho rodina byla židovského původu, proto byl během druhé světové války přesunut do varšavského ghetta. Po smrti matky (nacisté ji zastřelili) společně se svým bratrem odešli do Polského Hotelu (bohužel se mi nepodařilo zjistit, co přesně znamenal pojem „Polský Hotel“, ale předpokládám, že to bylo místo/dům, ve kterém byli shromažďováni polští Židé před transportem do koncentračních táborů), odkud byli převezeni do tábora Bergen-Belsen. Po válce Orlev emigroval do Palestiny. V roce 1954 se setkal se svým otcem, který přežil válku v Sovětském svazu (V roce 1940 povraždila sovětská NKVD v Katyni a ještě na dvou dalších místech tisíce zajatých Poláků. Jednalo se především o vojáky od důstojnické hodnosti, rezervisty z řad inteligence a další osoby považované za elitu polského národa. Z toho usuzuji, že otec autora nepatřil do této kategorie zajatců, a proto přežil válku v Sovětském svazu.) Roku 1962 se přestěhoval do Jeruzaléma, kde žije dodnes se svou ženou a třemi dětmi. Uri Orlev debutoval knihou Hayalei Oferte (1956). O dvacet let později začal psát knihy pro děti a mládež, scénáře pro rozhlasové a televizní pořady a překládat polskou literaturu do hebrejštiny. Je autorem více než třiceti knih, které byly přeloženy do více než 38 jazyků. V českém jazyce vyšly pouze tři jeho knihy (Běž, chlapče, běž / Domů ze slunečných stepí / Ostrov v ptačí ulici).

III) Děj

Devítiletý chlapec Srulík je židovského původu a se svým bratrem a rodiči žije ve varšavském ghettu. Srulíkův bratr najde díru v plotě, kterou se dá uprchnout zpět do vesnice Blonie, jejich původního bydliště. Rodina se o to pokusí, ale při cestě narazí na nacisty. Otec s bratrem se stačí schovat, bohužel Srulík a maminkou ne. Nacisté je odvezou zpátky do ghetta a maminku zbičují.

Srulíkova maminka dostává potravinové lístky (stejně jako ostatní obyvatelé), ale je jich tak málo. Musí společně s chlapcem vybírají popelnice s odpadky. Jednoho dne se Srulík probírá odpadky a chce mamince podat plný košík věcí, které nasbíral. Zavolá na ni, ale ona mu neodpovídá, zmizela. Chlapec neví, co má dělat, myslí si, že maminku odvezli Němci, a tak se rozpláče. Opodál hraje skupina kluků (většině z nich vzala válka oba rodiče, musejí se starat sami o sebe) fotbal, všimnou si uplakaného Srulíka a vezmou ho mezi sebe. Snaží se mu pomoci najít maminku a dům, kde bydlí, on si však nevzpomíná na adresu. Společně s nimi žije až do doby, než Němci začnou zabíjet „chudé“ obyvatele ghetta. Chlapci si myslí že chudé, ale jejich přítel švec Jojne jim vysvětlí úmysly nacistů – chtějí postupně všechny židovské obyvatele přesídlit, na otázku „Kam?“, Jojne neodpoví a radí chlapcům, ať raději uprchnou na polskou stranu. Skupinka sirotků se o to pokusí, ale marně.

Témata, do kterých materiál patří