15. Ladislav Fuks - Spalovač mrtvol
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Další dílo autora: Mí černovlasí bratři, Smrt morčete
Pan Theodor Mundstock
- román o osudu pražského žida, který má být transportován do koncentračního tábora
- rozhodne se proto na koncentrák důkladně připravit
- transportu se nedožije, když přichází na místo, odkud mají být židé odvezeni, přejede ho sanitka
Další autoři a jejich díla: Jan Drda – Němá barikáda, Bohumil Hrabal – Ostře sledované vlaky, Ota Pavel – Smrt krásných srnců, František Hrubín – Romance pro křídlovku
Děj:
Karel Kopfrkingl pracuje v pražském krematoriu. Svou práci miluje. Rozumí si s lidmi, z počátku je velice ochotný a laskavý. Po práci se věnuje své rodině, kterou má velice rád – navštěvují panoptikum,chodí na procházky, zmrzlinu, Lakmé pořídil obrázky, Zině koupil šaty, s Milim šel na box. Jeho známým je doktor Bettelheim, který je původem Žid (má ordinaci nad nimi, pan Koprfringl k němu pravidelně chodí na kontroly, protože má strach, aby se nenakazil nějakou nemocí, neboť pracuje s mrtvolami a navštěvuje nevěstince). Pana Kopfrkingla navštěvuje jeho kamarád Willi, který je příslušníkem NSDAP. Willi je pevným zastáncem nacistické ideologie a snaží se o tom přesvědčit i pana Kopfrkingla. Tvrdí, že říšský pán myslí všechno dobře a špatní jsou Židé. Karel zpočatku tomu nevěří, ale po zabrání Sudet ho Willi zaregistruje jako člena NSDAP a zmanipuluje ho natolik, že si Karel začíná uvědomovat svůj německý původ ,a že jeho manželka je židovka. Pro své členství ve straně musí něco dokázat, proto se pod nátlakem Williho vydává k židovské synagoze převlečený za žebráka. Zde vidí jeho známé, pana doktora Bettelheima, Strausse a Rubensteina . Z pana Kopfrkingla se stane udavač, stoupenec fašistické ideologie, vrah a zrádce. Vše si ospravedlňuje tím, že to dělá pro lidstvo a svým způsobem jim pomáhá. Pan Kopfrkingl je natolik zfanatizovaný, že svou vlastní ženu oběsí, když jsou sami doma a svede to na sebevraždu. Díky svým „výkonům“ pro říši je Kopfrkingl povýšen na ředitele krematoria. Jelikož teď zastává vysokou říšskou funkci, tak se musí zbavit svých dětí, které nejsou čisté árijské rasy. Miliho umlátí v krematoriu železnou tyčí a spálí ho v rakvi spolu s mrtvým německým důstojníkem. Celou dobu si myslí, že smrt je jediná a správná cesta, jak je očistit.
Zinu se mu zabít nepodaří, protože v té době už se z něho stává blázen, myslí si, že spasí svět, a že je Budha (ovlivněn knihou o Tibetu, kterou byl doslova fascinován). Po válce je odvezen do psychiatrické léčebny v Německu. Závěrečná scéna se odehrává v květnu 1945, kdy pan Kopfrkingl pozoruje zástupy lidí, vracejících se z koncentráků.
DĚJ:
Pan Kopfrkingl stále vzpomíná, kdy se se svou ženou seznámil před leopardí klecí v ZOO. Má rád vznešenou mluvu a svou rodinu nenazývá pravými jmény. Je však úplně oslněn svou prací, o které všem vypráví. V kuchyni má dokonce vystavenou kremační tabulku (nazývá ji „jízdní řád smrti“), v knihovně má kremační zákon a také knihu o Tibetu. Z ní pochází jeho filosofie – „čím dříve se člověk obrátí v prach, tím dříve se osvobodí od zemského utrpení.“ Navštíví ho dávný přítel Willi (nacista), který ho přiměje uvěřit v rasovou nadřazenost a nutnost se zbavit určitých lidí. Nakonec tlaku podlehne a začne udávat lidi kolem sebe, díky čemuž se mu otevře vstup do nacistického Casina a je povýšen na ředitele krematoria. Nakonec zavraždí manželku (protože má židovské předky) – oběsí ji. Zabije i syna Miliho – umlátí ho tyčí a zavře ho do rakve, která je připravena na spálení. Pokusí se zabít i svou dceru Zinu, ale připadá mu jako by ho navštívil tibetský vyslanec. Poté ho odvádění tři „andělé“ do sanitky a odvážejí do blázince. Závěrečná scéna se odehrává v květnu 1945, kdy pan Kopfrkingl pozoruje zástupy lidí, vracejících se z koncentráků. Pan Kopfrkingl je přesvědčen, že také tyto ubohé spasil.