Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




18. POVÍDKY MALOSTRANSKÉ

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (38.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

POVÍDKY MALOSTRANSKÉ

1. Tematika

Povídky malostranské je soubor třinácti povídek. Hlavním tématem je zde charakteristika života na Malé Straně a motivy jsou zde sociální, milostné (například v povídce Pan Ryšánek a pan Schlegl). Tato kniha podává úsměvný obraz malostranského prostředí a jeho obyvatel. V knize se střídají tři typy povídek. První z nich vykresluje řadu drobných postav. Sem můžeme řadit povídky Týden v tichém domě, která je první povídkou a popisuje osudy obyvatel malostranského činžáku, a poslední povídku Figurky. Jiné se soustředí na pečlivé vykreslení jedné scény, např. povídka Večerní šplechty, kde se dočteme o mladících vypravující si na střeše své zážitky či U tří lilií, která vypráví o mladíkovi, který je očarován neznámou tanečnicí. Posledním typem jsou charakteristiky lidí s výraznou individuální zvláštností, lidí zároveň příznačných pro malostranský život. např. povídky Doktor Kazisvět vyprávějící o tom, jak doktor oživí domnělého mrtvého nebo Přivedla žebráka na mizinu, která popisuje pomluvu žebračky Miliónové poctivého žebráka Vojtíška. Autor střídá humorný tón s tónem vážným. S výsměchem kreslí například rodinu pana domácího v povídce týden v tichém domě, tragicky vážný je zase osud žebráka Vojtíška v povídce Přivedla žebráka na mizinu. Dílo je napsané v er-formě.

Povídkami se mihne celá řada postav. Najdeme zde zástupce živnostníků (pan Vorel), obchodníků (pan Ryšánek a pan Schlegl), úředníků i penzistů, bohaté honorace i chudých (žebráci Miliónová a Vojtíšek), kteří ve scénkách z hostinců, ulic i domácností vytvářejí obraz typických lidských rysů i vlastností. V několika povídkách je hrdinou autor ve svých dětských letech (Svatováclavská mše, Jak to přišlo, že…Rakousko nebylo rozbořeno). Povídky malostranské se odehrávají na Malé straně například v ulici Mostecká (O měkkém srdci paní Rusky), na střeše domu u Dvou slunců (Večerní šplechty) nebo na Újezdě (doktor Kazisvět) v době Nerudova dětství a mládí (začátek 19. století). Povídky jsou projevem realistického ztvárnění skutečnosti a vzhledem k jejich specifickému záběru na jednotlivé postavy hovoříme o tzv. drobnokresbě, což je realistická povídka z městského prostředí .

2. Jazykové prostředky

Jan Neruda využívá v knize hovorový jazyk obohacený pražskými lidovými výrazy i básnickými obraty. Charakter jednotlivých postav dotváří využitím detailů v jejich popise i s pomocí specifického jazyka postavy.

3. Okolnosti vzniku díla

Jan Neruda patřil do skupiny májovců. Tato literární mladá básnická generace se snažila dát najevo, že nesouhlasí se stávající společenskou a kulturní situací (absolutismus bachovského období-přísná cenzura). Proto byl v květnu 1858 vydán almanach Máj, v němž byl jako redaktor uveden publicista a básník Josef Barák, ačkoliv hlavními organizátory byli Vítězslav Hálek a právě Jan Neruda. Mezi další přispěvatele almanachu patří K. J. Erben, B. Němcová, K. Sabina nebo z nové generace K.Světlá (Kříž u potoka), nebo Adolf Heyduk (Cimbál a housle).

Témata, do kterých materiál patří