Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Bradbury - 451 stupňů Fahrenheita

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.35 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

rozbor díla

Autor: Ray Bradbury

Název: 451 stupňů Fahrenheita

Literární druh: Epika

Literární forma: próza, er-forma

Literární žánr: román

Autor:

Ray Bradbury (1920-2012)

Raymond Douglas Bradbury se narodil dne 22. srpna roku 1920 ve Waukeganu státě Illinois a zemřel 5. června roku 2012 v Los Angeles ve státě Kalifornia.

Byl to světově uznávaný americký spisovatel sci-fi románů a povídek, dále pak básník, esejista či autor scénářů a divadelních her, z nichž některé se hrají i dodnes.

Jeho matka ho vzdělávala v severské a řecké mytologii, evropských dílech a kultuře, Bradbury byl nadšeným čtenářem Poa a Lovecrafta.

Jeho neznámějším dílem je 451 stupňů Fahrenheita. Mezi jeho další knihy patří například Marťanská kronika, jež byla dokonce i zfilmována, nebo jeho debut Temný karneval. Oblíbený byl i mezi čtenáři, kteří nemají science fiction vyloženě v oblibě, Bradbury totiž nekladl důraz na fyzikální přesnost prostředí, důležité pro něj bylo v tomto prostředí zkoumat člověka, jeho charakter a povahu, a jak je tímto prostředím ovlivněn.

Literárně-historický kontext:

Období těsně po druhé světové válce, svět se dělí na dva bloky – studená válka, hrozba dalšího světového konfliktu v podobě atomové války. Rychlý rozvoj technologií, uspěchaný život v kombinaci s novými chorobami a globálními problémy způsobily v literatuře snahu varovat před překotným vývojem a lhostejností.

Dá se zařadit do autorů píšící literaturu s prvky sci-fi – fenomén 20. století, vývoj zejména v USA, označení poprvé v časopisu Wonder stories v roce 1929. Je to vlastně fantastická literatura s realistickým základem v nejčastěji v podobě technických vymožeností a technického pokroku

Mezi další autory patřil například George Orwell (Farma zvířat, 1984) nebo Edgar Rice Burroughs (Cyklus o Tarzanovi, Cyklus o Barsoomu)

Téma a hlavní myšlenka knihy:

Téma a hlavní myšlenka knihy je taková, že se autor v prvé řadě snaží upozornit na nevědomost obyvatelstva, lhostejnost společnosti k problémům, které mohou ve svém důsledku vést až k něčemu tak obrovskému, jako je atomová válka. Kniha je určitě reakcí na soudobou světovou krizi (kniha vydána 1953), kdy se svět rozdělil na Západ a Východ a hrozba atomové války se vznášela nad společností.

Myslím si, že to je také reakce na uspěchanou dobu, ve které lidé přicházejí s neustále lepšími a modernějšími technologiemi, usnadňují si život, ale nechávají to zajít až do těch mezí, kdy vlastně nemusí vůbec nad ničím přemýšlet, protože za ně myslí technologie. Lidský faktor se naprosto vytratil, lidé se spolu nescházejí, nemluví spolu a povrchnosti, jako jsou knihy, nejsou třeba, protože akorát zatěžují zakrnělé mozky. Takže ano, v knize jsou představováni hasiči, policie a obecně vláda jako ta špatná, ta, co zakazuje knihy a lidskou přirozenost, ale ve skutečnosti se k tomuto bodu dostali lidé sami svou leností a lhostejností.

Témata, do kterých materiál patří