České Baroko
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Adam Michna z Otradovic – varhaník, učitel a skladatel. Celý život zasvětil skládání textu, písní a melodií. Převažuje přírodní a milostná lyrika. Autor ukolébavek, milostných písní, koled (Chtíc, aby spal). Díla: Česká mariánská muzika, Loutna česká.
Bohuslav Balbín – jezuitský kněz a učitel. Dílo: Učené Čechy – literární a kulturní dějiny Čech. Rozprava na obranu jazyka slovanského, zvláště pak českého – latinské pojednání, projev vlasteneckého smýšlení jezuity, vášnivá obrana češtiny proti germanizaci. Vydána na počátku národního obrození
Lidová a pololidová slovesnost
Pololidová slovesnost – přechod mezi oficiální literaturou a lidovou slovesností → Václav František Kocmánek – autor 7 interludií – interludium = fraška z lidového života určena drobnému měšťanstvu. Dílo: Interludium kratochvilné o selském hňupu chtějícím žákem býti – parodický obraz tehdejšího venkovana. Lamentatio rusticana – popisuje utrpení sedláků za třicetileté války. Sloky končí veršem modlitby.
Kramářské nebo jarmareční písně – zpívali je o jarmarcích potulní kramáři za doprovodu flašinetu a ukazování výjevu o čem zpívali. Témata: zajímavé příhody, požáry, povodně, nešťastné lásky, vraždy. Dílo: Nová píseň o udatnosti Laudonově k dobytí Bělehradu
Písmácká literatura – zapisování událostí laickými venkovskými autory: Písmácké paměti Františka Jana Vaváka
Ústní lidová slovesnost – balady, pohádky, pověsti, písně → doba národní obrození