Divá Bára
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Název knížky: Divá Bára
Žánr: Epická povídka z vesnického prostředí
Autor: Božena Němcová (viz. V zámku a v podzámčí)
Místo a doba děje: Vesnické prostředí (dědina Vestec), 18. - 19. Století (1850)
Téma: Upozornění na pokrytectví společnosti a kritika pověrčivosti, kvůli které byla Bára odmítána a stavena na okraj společnosti. Obraz tehdejšího způsobu života a myšlení.
Obsah: Bára je už odmalička považována za podstrčené dítě polednice (proto "divá"). Její matka zemřela v šestinedělí a právě ona tvrdila, že když na chvíli Báru odložila, přišla k ní do domu polednice, tak vznikly dvě teorie - buď je Bára podstrčeným dítětem polednice, nebo ji polednice nějakým způsobem posedla. Po matčině smrti žila Bára pouze se svým otcem - pastevcem Jakubem a psem Lišajem.
Bára měla dva kamarády - malého, slabého Josífka, který do ní byl zamilovaný a Elšku, která byla na tři roky poslána ke své tetě do Prahy, aby získala vzdělání. Když se vrátila, rozhodli se ji panna Pepinka a farář, u kterých bydlela zasnoubit s bohatým správcem. Toho ale Elška nechtěla, jelikož se v Praze zamilovala a zaslíbila se mladému doktorovi Hynkovi.
Bára se jí rozhodne pomoct a v převleku za strašidlo se od ní snaží správce odradit. Její plán je však vesničany odhalen a Bára je odsouzena strávit noc v kostnici. Na druhý den ráno si ji z jejího vězení - k překvapení všech vesničanů - odvádí její nastávající manžel - myslivec ze sousední vesnice, jehož Bára občas zahlédla, když byla Elška pryč.
Hlavní postavy:
Bára - statečná, přímá, silná, svobodomyslná, citlivá a dobrosrdečná, lidé jí říkají "Divá Bára", pomlouvají ji a posmívají se jí, je silnější než většina chlapců ve vesnici, zamiluje se do myslivce.
Jozífek - milý a plachý syn kostelníka, je zamilovaný do Báry, jeho rodiče chtějí, aby se stal páterem.
Elša - milá a laskavá dívka, která má Báru ráda a nedbá na pomlouvačné řeči, zamiluje se do doktora své tety v Praze.
Jakub - hodný a mlčenlivý pastýř, otec Báry, učí dceru všemu potřebnému a podporuje ji.
Myslivec - hodný muž, který se zamiloval do Báry.
Kompozice:
• chronologická
• prvky romantismu (hlavní hrdinka žena, snaha o prosazení žen) a realismu (kritika společnosti ve snaze ji napravit)
• kniha rozdělena do 3. kapitol (oddělování pomocí odstavců a kapitol)
Jazykové prostředky:
• spisovný jazyk, zastaralý slovosled (slovesa na konci věty) a výrazy (např. kravka)
• archaismy (sednice) i historismy
• častá dlouhá souvětí, složitá větná stavba
• er-forma
• Bára Elše vyká - zvláštnost
• přechodníky (řvouc; jsouc), přirovnání (u paty lesa; zůstal jako sloup stát), zdrobněliny (okénečko), personifikace (smutné to musely být myšlenky, které jí hlavou probíhaly), nářeční prvky (kostelníkovic), inverze slov ve větě (světlolisté břízy stály)