Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Dobytí severního pólu

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.63 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Divadlo Járy Cimrmana (1967):

  • Praha- Žižkov

  • celkem 15 her

  • získalo si přízeň obecenstva inteligentním humorem

  • představeníbylo založeno na nadsázce aparodii

  • Prvotním autorem nápadu založit toto divadlo byl Jiří Šebánek

  • zakladatelé: Zdeněk Svěrák (1936), Ladislav Smoljak(1931-2010)

  • „vědecky“ rozebírají život a tvorbu smyšleného českého velikána Járy Cimrmana pak je sehráno některé z jeho údajných děl, např:„Vyšetřování ztráty třídní knihy“, „Dlouhý, Široký a Krátkozraký“, „Dobytíseverního pólu“

  • V divadle hrají pouze muži.

Kompozice:
- představení je rozděleno do dvou částí
- první je beseda o hře a po přestávce následuje hra samotná
- během hry jedna z postav předčítá z deníku a tím děj urychluje (pomocný učitel Poustka)
- samotná hra je řazena chornologicky

Beseda
- rozebírá skutečnosti ze života Járy Cimrmana (Génius, který kromě této hry napsal ještě několik dalších, jež jsou postupně objevovány, a který ovlivnil spoustu významných osobností a jejich tvorbu)

a) Recitace básně Má školní brašnička (neustále přerušována).
b) Popis Cimrmanovy polární výpravy (objev Sněžného člověka).
c) hra Přetržené dítě (Během přednášky se zjistí, že došlo k omylu způsobenému nemocí Cimrmana, který svou hru diktoval sousedovi a ten si při zapisování neuvědomil, že Cimrman má zánět horních cest dýchacích. Hra Přetržené dítě by se tedy správně měla jmenovat Přetržené nitě a kvůli záměně hlásek b-m a d-n vzniká podobných omylů spousta.).
d) Živé obrazy.

Dějová linie:
Stejně jako u většiny divadelních her slavného českého velikána Járy Cimrmana, je i toto drama, odehrávající se na severním pólu, složeno ze dvou částí, z níž ta první je hlavně výkladová.
Tentokrát se jedná o sérii jistých tematických referátů o životě a tvorbě Járy Cimrmana. Druhou částí je pak samozřejmě již samotná divadelní hra Dobytí severního pólu.

Seminář obsahuje několik témat, jež jsou přednesena pokaždé jinou postavou z příběhu. Jsou jimi: Nově objevená báseň, Zkouška nové technické síly, Objev arktického sněžného člověka, Cimrmanova záhadná hra Přetržené dítě, Živé obrazy Járy Cimrmana - rekonstrukce několika živých obrazů, Masová scéna "Škodu nezjistí, kdo se pojistí" - rekonstrukce živého obrazu.

Děj:
Příběh vypráví o několika lidech, kteří tvoří výpravu na severní pól a při této cestě zažijí nemálo vtipných historek a příhod.

Vše začalo, když magistr Šofr přišel na schůzi podolských otužilců s návrhem dobýt severní pól. Nikdo se sice zprvu nepřihlásil, ale později se přihlásili tři staří mládenci Poustka, Němec a Fryštenský. Když se po dlouhých přípravách konečně vydali na výpravu, zapomněli ve vlaku míč, který, jak náčelník řekl, budou ještě potřebovat. Pomocný učitel Poustka naštěstí nezahálel a vymyslel překvapení, která by je měla rozveselit. Těmito překvapeními má být píseň a převlek.

Témata, do kterých materiál patří