Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Eutanasie

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (15.49 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Úvaha.

EUTANASIE – PROJEV VRCHOLNÉHO LIDSTVÍ, NEBO VRAŽDA?

Pojem eutanasie se dá do češtiny přeložit jako „dobrá smrt“. Jde o úmyslné ukončení života dotyčného někým jiným než dotyčným samotným na jeho vlastní žádost. Ale je tomu skutečně tak – je to skutečně takzvaná „dobrá smrt“? Je to opravdu dobrý způsob jak se vzdát svého života? Má člověk vůbec právo rozhodovat o svém vlastním životě?

Je to správné či špatné? Klopýtám mezi oběma možnostmi. Představte si, že ležíte na posteli, nehýbete se, většinou ani nevnímáte, ale přesto stále žijete. A když už vnímáte, tak většinou ještě k tomu všemu trpíte nesnesitelnými bolestmi. Odkázáni pouze na pomoc ostatních. A především na pomoc všech přístrojů kolem vás, které vás drží při životě. Byli byste stále naživu, ale byl by to doopravdy život? Někdo by možná mohl být rád i za tohle, ale pro většinu lidí by už nemělo cenu jen takhle ze dne na den přežívat. Také si myslím, že pokud již člověku není pomoci, nemá smysl pokračovat ve finančně náročné péči, která mu stejně v bolestech neuleví a nic nezlepší (nebo jen minimálně).

Proti eutanasii jednoznačně vystupuje církev. Podle Bible totiž člověku nepřísluší ukončit svůj život, protože sám nebyl jeho stvořitelem – tím byl podle křesťanů Bůh. Silným argumentem je také Hippokratova přísaha. Též Listina základních práv a svobod všem lidem deklaruje právo na život. Hlavním rizikem je zneužívání eutanasie příbuznými i různými agenturami, které za obrovský finanční obnos smrt zprostředkují – v případě příbuzných většinou kvůli dědictví.

Je těžké zabývat se otázkou, zda lidé myslí prosbu o smrt vážně. Je možné, že to člověk řekne v agónii, a za týden už by takovou prosbu nevypustil z úst. Kdy tedy máme poznat, že chce nemocný opravdu zemřít? To je jedna z otázek, na které se ptám, a na které nejspíš nikdy nenajdu odpověď.

Eutanasie je stejně jako asistovaná sebevražda v Česku zakázána. Avšak její legalizace je v posledních letech jednou ze závažných otázek lékařského oboru i veřejné diskuze. Odpůrci i zastánci dobrovolné smrti se shodnou na tom, že má nevyléčitelně nemocný pacient právo na důstojnou smrt, tedy právo netrpět. Jak ale zmírnit utrpení pacienta? Podle zastánců smrtí, její odpůrci vidí řešení v kvalitní péči, která bolest zmírní.

Ať přemýšlím, jak přemýšlím, nedokážu si na tuto problematiku vytvořit jednoznačný názor. Nicméně kdyby někdo z mých příbuzných nesmírně trpěl, a prosil mě o to, aby mohl zemřít, nejspíš bych mu vyhověla. I když by to bylo opravdu těžké. Každopádně bych si musela být jistá, že to nedělá jen proto, aby ulehčil svým příbuzným. Musel by být přesvědčený, že chce zemřít ne kvůli ostatním, nýbrž kvůli sobě.

Témata, do kterých materiál patří