Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
F.L. Věk I, II

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.75 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Kupec Věk se dozví o Františkově studiu-nestudiu a přeje si, aby se vrátil domů. František odmítá, ale po neúspěchu u Pauly si to rozmyslí a vrátí se do Dobrušky, kde se z něj stane kupec. Původně pouze pomáhá otci, ale protože otec už je starý, zůstává to stále více na něm. František má stálé nutkání utéct z domova a v Praze se uchytit u divadla. Příležitost se naskytne, když ho otec pošle za obchodem do Králík. František tu hned první večer potká Butteaurovi a Thámovi a Thám ho přesvědčí, aby neutíkal. František se stane kmotrem Thámova syna a je u toho, když Paula opět promluví. Vrací se do Dobrušky. Zanedlouho jeho otec zemře a František zdědí celý kupecký krám.

Při cestě do Prahy se František setkává s Paulou. Zjistí tu smrt svého kmotřence i Paulina otce a chudé poměry Thámových. Po návratu domů se stává buditelem. Do Dobrušky se pravidelně dostávají Krameriovy noviny a po čase už není František jediný, který je čte. Přidává se k němu babička Snížková se svojí vnučkou Márinkou, jež je Františkovi náhradou za Paulu. Obě je vezme roku 1791 na korunovaci Leopolda II. do Prahy, kde potkají Paulinu sestru. Ta se snaží namluvit Márince o Františkovi nepěkné věci, ale Márinka jim nevěří. František se definitivně rozejde s Butteaurovými a ožení se s Márinkou.

Hlavní postavy:

F.L.Věk – mladý a hodný chlapec, miluje hudbu, divadlo. Je velký vlastenec, má velmi silný vztah k matce.

Matka – milá, hodná, pracovitá. Františka má velmi ráda, urovnává vztahy mezi otcem a synem.

Otec – syna miluje, avšak nedává mu to najevo. Je přísný. Nechápe Františkovu lásku k divadlu a hudbě.

Paula – plná ideálů, miluje Tháma. Když jí zmlátil učitel, oněměla, po druhém porodu se jí řeč zase vrátí.

Václav Thám – miluje Paulu, je plný ideálů. S bratrem překládá díla do češtiny.

Lotty – povrchní dívka, která se Františkovi vnucuje, svým chováním jej svede, aby jí políbil.

Kompozice:

• Jedná se o typický román, má mnoho epizod, mnoho postav, odehrává se v průběhu několika desítek let, obsáhne dvě generace a je také na různých místech.

• er-forma

Jazykové prostředky:

• jazyk je spisovný (knižní a zastaralá čeština)

• archaismy

• často Věka opouštíme, a věnujeme se něčemu jinému, koho jako čtenáři neznáme, popřípadě se o něm zmínil autor jen okrajově

Aktuálnost díla: Dílo bylo zfilmováno (1970).

Můj názor: Monumentální Jiráskovo dílo bravurně vystihuje dobu dávno již minulou. Je plné příběhů, hlavních i vedlejších postav a skutečných událostí. Dokáže ideálně navodit atmosféru tehdejší společnosti i zprostředkovat nadšení hlavního hrdiny, a to nejen jeho, pro českou věc.

Díly se čtou jako jedna báseň. Čtenář nemusí být extra vlastenec, aby ho příběh zaujal. Osudy hlavního i ostatních hrdinů jsou zprostředkovány tak, že se čtenář těší na to, jak se budou dále vyvíjet. Jirásek mistrně splétá několik dějových pásem a ozvláštňuje je čtenářsky atraktivními zápletkami.

Témata, do kterých materiál patří