Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Farma zvířat

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (27.11 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

George Orwell: Farma zvířat (1945)

Literárně historický kontext

Zasadit dílo do kontextu autorovy tvorby: Spolu s 1984 autorovo nejlepší a ve světě nejpopulárnější dílo. Vrcholné dílo. Tehdy nadčasové dílo, dnes stále velice aktuální. Přeloženo do mnoha jazyků, populární po celém světě dodnes.

Zasadit dílo do literárního/obecně kulturního kontextu: 2. světová válka a občanská válka ve Španělsku. Stalinizmus. U nás se moci ujímají komunisté a proto bylo Orwellovo dílo hned po vydávání zakázáno. Světová literatura 20. století – prvky scifi


I. část

Časoprostor: pravděpodobně 50. léta 20. století byť není doba přesně specifikována, na venkově v Anglii (Panská farma)

Literární druh a žánr: druh: próza (epika), žánr: alegorický antiutopický román s prvky bajky

Analýza kompoziční výstavby textu: Děj chronologický, souvislé vypravování členěné do kapitol. Er-forma. Příběh je psán z pohledu zvířat.

Zasadit výňatek do kontextu díla: ----------------------------------------------

Postihnout téma a motiv:
Téma: Kritika komunismu a Sovětského svazu. I když je na začátku myšlenka dobrá, záleží, kdo se dostane k moci. Zobrazuje logický dějinný cyklus: diktatura -> revoluce -> diktatura.
Motiv: revoluce, nenávist, nepřátelé, manipulace, utopie, svoboda, útlak, boj, diktatura

II. část

Charakterizovat vypravěče: vypravěč anonymní, příběh psán z pohledu zvířat.

Pohovořit o hlavní postavě:
Pan Jones – původní majitel farmy, velký alkoholik

prase Napoleon (podobnost: J. V. Stalin) nejchytřejší, ale podvodník a pokrytec. Touží po moci, které nakonec dosáhne. Autoritářský a manipulátorský vůdce zvířat ovládne s prasaty farmu a zavádí pravidla, která poté sám nedodržuje. Zbaví se Kuliše.

prase Kuliš (podobnost: Lev Trockij) – chytré prase s dobrými nápady, je čestný. Nejprve vládne spolu s Napoleonem, má dobré úmysly (farmu chce modernizovat), ale je smeten silou Napoleona, se kterým soupeří o moc. Má představovat Trockého (ten po revoluci soupeřil o moc se Stalinem, nakonec byl vyhnán ze země, taktéž Kuliš byl vyhnán a označen za nepřítele).

kůň Boxer – pracovitý, čestný, největší dříč. Je dobromyslný, ale trochu hloupý a rychle zmanipulovaný „režimem“. Při práci se sedře, Napoleon ho místo do nemocnice pošle na jatka, kde poté umírá.

prase Pištík – lhář, prodloužená ruka Napoleona. Dobrý řečník, obratně manipuluje s ostatními zvířaty.

Major (podobnost V. I. Lenin) – inteligentní kanec. Umírá na začátku příběhu, předtím ale stihne svým proslovem vyburcovat zvířata k povstání a revoluci, myslel svůj proslov dobře. Slouží jako „ideologický artefakt“ (jeho lebka chvíli vystavena na farmě jako modla).

Molina – klisna, ,,madam“ mezi zvířaty, ráda se parádí mašlemi. Nezvládne žít bez cukru a mašlí, tak raději uteče k lidem na cizí farmu.

osel Benjamin – (podobnost: intelektuál – autoportrét samotného Orwella). Mrzutý. Je pasivní, nezapojuje se do „politiky“ na farmě. Situaci chápe, ale nezná řešení.

Psi (podobnost: tajná policie) – vycvičeni Napoleonem k udržování strachu mezi zvířaty a posílení jeho moci. Plní jeho rozkazy.

Ovce: hloupá zvířata, představují tupý dav. Jsou bez názoru, na nic se neptají, jen přikyvují a opakují naučené fráze

Další postavy:
Lupina – klisna, hodná a starostlivá, chce jen dobro a aby se zvířata o sebe navzájem starala, aby silní chránili slabé (jako ona osiřelá káčátka)
Mojžíš – ochočený havran/krkavec. Jonesův oblíbenec, lhář, vyzvědač. Symbolizuje křesťanství, které v totalitním režimu ztrácí své místo
Lidé – kapitalisti, vykořisťovatelé
Whymper: člověk, právník, zajišťuje obchod mezi Farmou zvířat a okolním světem
Koza Majka, kočka, slepice, husy, krávy,…

Postihnout vyprávěcí způsoby: Vyprávěcí a popisný slohový postup

Určit typy promluv: Přímá řeč v podobě dialogů mezi zvířaty, nepřímá řeč. Monology.

III. část

Témata, do kterých materiál patří