Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




fuks-spalovac_mrtvol

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (62.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Spalovač mrtvol

Ladislav Fuks

Spalovač mrtvol je epická (druh) groteskní hororová novela (žánr) mnohdy označována za román z roku 1967. Kniha se řadí k druhé vlně literatury ovlivněné druhou světovou válkou a zároveň do první etapy autorovy tvorby.

Fuks knihu uvedl citátem od italského básníka Giovanni Papiniho: „Největší lstí ďábla je, když sám o sobě prohlašuje, že není.“ Autor staví v této knize bezbranného a citlivého zaměstnance krematoria a vojáka z první světové války Karla Kopfrkingla před hrůzu nacistické okupace a sleduje rozklad jeho osobnosti.

Kniha byla také o rok později zfilmována Jurajem Herzem pod stejným jménem. V hlavní roli se objevuje Rudolf Hrušínský starší.

Charakteristika postav

Pan Karel Kopfrkingl (Roman) - byl velice pečlivý, vzdělaný v literatuře i hudbě, velmi oddaný své práci a také ovlivněn svou prací; nejdříve dobrý otec, pilný zaměstnanec krematoria; posléze vrah, udavač, rasista

Marie (Lakmé, nebeská) - žena pana Kopfrkingla, židovka, milá, hodná

Zina a Milivoj - děti Marie a pana Kopfrkingla, hodné, poslušné

Willi (Wilhelm) Reinke - egoistický, povyšující se, manipuluje s lidmi

Další postavy

Pan Strauss

Rubinstein (agenti shánějící abonenty pro žeh)

nový pracovník krematoria pan Dvořák

doktor Bettelheim (soused, specialista na pohlavní choroby) a jeho synovec Jan

Obsah

Příběh se odehrává v Praze, v depresivním období na konci 30. let 20. století. Hlavní postavou je Karel Kopfrkingl. Má ženu Marii a dvě děti, dceru Zinu, která je o dva roky starší než její bratr Mili. Rodina žije spořádaným životem v krásném pražském bytě.

Zpočátku vnímáme pana Kopfrkingla jako mírného, hodného a citlivého člověka žijícího jen pro svou ženu a děti, který se nikdy nerozčiluje a na tváři mívá věčně jemný úsměv. Rád čte ve své knize o Tibetu. Také se nám může jevit jako nehynoucí romantik, který manželce Marii říká Lakmé, sám si nechává říkat Romane a své bližní neustále oslovuje až mrazivě něžnými přívlastky "blažená, čarokrásná, něžní, nebeská, nadoblačná, nevýslovná, sličná" apod. V úvodu jsou popisovány kratochvíle celé rodiny. Jsou jimi například návštěva zoologické zahrady, panoptika apod.

Postupně však zjišťujeme, že rodinná pohoda, která by měla u Kopfrkinglů podle všeho vládnout, je neustále narušována čímsi, co rodinní příslušníci snad ani nevnímají. Jsou to bizarní záliby a způsoby pana Kopfrkingla, jimiž nezapře, že je svým povoláním zcela uchvácen. Rád se obklopuje věcmi, jež mu připomínají jeho pracoviště, například zeď zdobí zarámovaný kremační řád, neboli Kopfrkinglova "milá něžná tabulka" či také "Jízdní řád smrti", a zasklená tabulka s mrtvými vzácnými mouchami, ozdobou knihovny je pro změnu vázaný zákon o kremaci.

Témata, do kterých materiál patří