Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Host do domu

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (16.49 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

• Dnešek - i každý všední, naprosto obyčejný den má v sobě něco z toho nejkrásnějšího, nejvznešenějšího a nejtajemnějšího, co jen může na světě být
4. část "Svatý kopeček": Zahrnuje jedinou stejnojmennou báseň. Autor se vrací do míst svého raného mládí, setkává se se svými kamarády, vzpomíná na známé a uvědomuje si změny, které nastaly. Poznává neštěstí světa a dochází k závěru, že je třeba svět napravit.

Hlavní postavy: Středem básnického prostoru je lyrický subjekt (básníkovo alter ego), vyjadřující své vjemy, pocity, svá přesvědčení i střípky svých zážitků, reminiscencí či představ. Sám se charakterizuje jako „dospělý chlapec, student a socialista“ (báseň Svatý Kopeček).

Objevují se zde také postavy dětí, zamilovaných párů, vojenských odvedenců a smutných dívek (báseň Rekruti), ale i opilců (báseň Ze soboty na neděli). Postavy jsou vybaveny pouze těmi nejtypičtějšími vlastnostmi (např. maminka je starostlivá).

Jen v závěrečném Svatém Kopečku mají postavy kamarádů konkrétní jména a jsou opatřeny detaily všedního života (dozvídáme se o jejich povolání apod.).

Kompozice: Většina básní je rýmovaná, objevuje se zde rým sdružený i střídavý, výjimečně také složitější rýmové struktury.

Pravidelný, výrazný rytmus a krátké verše zdůrazňují až písňovou jednoduchost formy.

Jazykové prostředky:

Hlavním stylovým prostředkem je průzračná, snadno čitelná metafora. Autor hojně

používá personifikace a zdrobnělin, aby jazykově vyjádřil své básnické gesto.

• básně nevelké rozsahem (vyjma básně Svatý Kopeček)

• prostý verš

• příznačný motiv očí a srdce

• verše přiřazované jeden k druhému jakoby samovolně na základě melodiky a rytmu volného verše a proudu ústního projevu

• využití gradace, přítomnost náboženských pojmů (Bůh, andělé…)

• kontrast mezi bídou a bohatství, město x příroda (dotváří atmosféru)

Kontext tvorby: Sbírka, která vznikla z jeho gymnazijních prací. Psáno po 1. světové válce.

Můj názor: Ve srovnání s Těžkou hodinou je Host do domu mnohem radostnější a pozitivnější, plný naděje a víry mladého člověka, na druhou stranu je zde ovšem patrná i velká míra naivity. Nicméně básně jsou velmi působivé. Dobře se četlo.

Témata, do kterých materiál patří