Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Literární interpretace č. 10 - Petr a Lucie

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (24.18 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Šimon Žáček, 3. B

LITERÁRNÍ INTERPRETACE č. 10

  1. Název díla: Petr a Lucie

Autor: Romain Rolland

Přeložil do češtiny: Jaroslav Zaorálek

Základní informace o autorovi: Romain Rolland (r. 1866 – r. 1944), francouzský prozaik, dramatik, esejista, kritik, hudební historik a jeden z prvních držitelů Nobelovy ceny za literaturu. Narodil se v burgundském Clamency do rodiny notáře. Rollandovi rodiče chlapce už od dětství podporovali v jeho zvláštním uměleckém nadání a po přestěhování do Paříže ve svých 14ti letech dostal příležitost studovat historii na elitní Ecole Normale Supérieure. Po nějakém čas v Římě na studiích se Rolland vrátil do Paříže a začal vyučovat dějiny umění na prestižní Sorbonně. Kolem roku 1912 započal svou literární činnost a její úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. V roce 1915 se mu za románový cyklus Jan Kryštof podařilo získat Nobelovu cenu za literaturu a finanční odměnu věnoval na charitu pro lidi postižené první světovou válkou. Postupně se dostával do povědomí čtenářům po celém světě; kromě románů a novel vydával i krátké politicko-filosofické eseje a jako silný pacifista pracoval i nějakou dobu pro Červený kříž. I když byl spisovatel spíše socialisticky orientován (na SSSR), Němci se jej po okupaci Francie báli zatknout pro jeho významné a výrazné působení na veřejném poli. Po Mnichovské dohodě se Rolland stal odpůrcem nacismu a fašismu, po uzavření Molotovova-Ribbentropova paktu odsoudil i stalinovské Rusko. Rovněž se obdivoval indické filosofii a kultuře, byl zaníceným vegetariánem a s Gándhím se znal osobně. Zemřel roku 1944 v 78 letech v Burgundsku poblíž svého rodiště. V autorově díle se silně odráží jeho humanistické myšlenky i východně orientovaná filosofie. Kromě Jana Kryštofa napsal i další úspěšné romány: optimistický Dobrý člověk ještě žije, poválečný Clerambault a aktuální antifašistická Okouzlená duše. Je rovněž autorem řady esejí, her pro tzv. lidové divadlo a životopisů o významných umělcích. Společně s ním psali strhující romány ve Francii na pozadí válečných a meziválečných událostí v rámci tzv. ztracené generace i Maurice Barrès nebo Antoine de Saint-Exupéry, nejčastěji bývá však asociován s E. M. Remarquem.

  1. 1. Literární druh díla: epika

Literární žánr díla: romantická novela

Námět díla: Kritika hrůznosti první světové války prostřednictvím příběhu tragické romance dvou mladých milenců v Paříži. Kontrast mezi láskyplností vnitřního světa dvou zamilovaných lidí s ohavností a nelidskostí světa vnějšího.

2. TEMATICKÁ VRSTVA

Děj – fabule: V lednu roku 1918 při prchání Pařížanů do úkrytu v podzemní dráze se mladík Petr Aubier poprvé setkává s půvabnou dívkou Lucií, mladou portrétistkou. Po opětovném setkání v antikvariátu si vymění krátké úsměvy, pár dní poté se tito dva lidé spatří znovu v Lucemburské zahradě. V té chvílí Petr neváhá a osloví Lucii. Po seznamovacím rozhovoru se takto scházejí den co den. Mladík, který má brzy nastoupit na vojnu, postupně začíná doprovázet děvče do práce, a jak mezi nimi pučí láska, Lucie Petra jednoho dne pozve i domů. Zde Petrovi odkrývá při malování jeho portrétu upřímnou pravdu o vztahu se svou matkou, která později znovu otěhotní. K Petrovi přijede na krátkou návštěvu z válečného ryku arogantní bratr Filip. Všímá si Petrovi zasněnosti a po zjištění jeho romance mění své chování a soucítí s vratkou budoucností milenců. Pár pod mrakem bombardování a válek se rozhodne rychle o Velikonocích vzít se. Když o Velkém pátku sedí a modlí se v kostele na náměstí svatého Gervaisa, náhlý útok německých letounů milence pohřbí pod sutinami chrámu.

Témata, do kterých materiál patří