Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (I., II.)
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
• Autor se inspiroval vlastními zážitky na ruské frontě a v době Rakouska - Uherska
•Několikrát filmově zpracováno:
Asi nejznámější adaptace s Rudolfem Hrušínským:
Dobrý voják Švejk (1956)
Poslušně hlásím (1957)
Animovaný film od J. Trnky → Osudy dobrého vojáka Švejka (1986)
V americe zpracováno i jako opera Good Soldier Schweik
Aktuálnost díla:
• Příznivců měl román zpočátku málo (jako první ho za velké dílo označil zřejmě Ivan Olbracht, pozitivní postoj k němu zaujali i bratři Čapkové).
• Diskuse o hodnotě díla se vedly i později. Proti Švejkovi se postavil např. Václav Černý, přihlásila se však k němu celá plejáda českých literárních teoretiků, umělců, či intelektuálů.
• Karel Vaněk chtěl jeho dílo dokončit = absolutní odmítnutí od kritiky, vzdálil se Haškově hlavní myšlence
Můj názor: Podle mého názoru je román Jaroslava Haška velice zdařilý. Zdá se být sympatický právě díky autorovo přístupu k válečné problematice, kterým se liší od mnohých dalších světově proslulých autorů, jako byli Remarque nebo Hemingway. Líbí se mi práce s jazykem, rozkoš z vyprávění, kterou čtenář pocítí pokaždé, když Švejk nebo kdokoliv jiný začne žvanit. Avšak při četbě se nedostavovaly pouze kladné pocity, někdy jsem měla pocit, že Švejkova logika, s jakou řeší nastalé situace, je úplně opačná než ta moje a tudíž že mi je jeho jednání dost proti srsti. Ať už je jakýkoliv, bylo by skoro hříchem toto dílo neznat a neudělat si na něj svůj názor.