Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
Romeo, Julie a tma

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.69 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

JAN OTČENÁŠEK

ROMEO, JULIE A TMA

Rok prvního vydání: 1958

Druh: Próza

Žánr: Tragická novela

Téma: Příběh nešťastné lásky árijce Pavla a židovsky Ester v době okupace německými vojsky.

Předloha: Romeo a Julie – William Shakespeare

Prostředí: Děj se odehrává v Praze, v období 2. světové války v prostředí okupace (květen - červen 1942, heydrichiáda).

Jan Otčenášek:

19. listopadu 1924 (Praha) - † 24. února 1979 (Praha)

Jan Otčenášek byl autorem společenských realistických próz a scenárista.
Narodil se v Praze v rodině truhláře. Vystudoval obchodní akademii. Pracoval v továrně Avia Letňany, kde byl činný v ilegální skupině mládeže Předvoj.
Po 2. světové válce začal Jan Otčenášek studovat estetiku, ale nemohl studia dokončit. Pracoval ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu jako exportní úředník. Od roku 1952 působil v sekretariátě Svazu československých spisovatelů, později jako první tajemník.
V roce 1960 se Jan Otčenášek rozhodl pro svobodné povolání jako spisovatel. Začal pracovat jako dramaturg Filmového studia Barrandov.

Hlavní myšlenkou díla Jana Otčenáška: je, že člověk má hledat své vlastní cíle. Zásadní otázka, jak se člověk vyrovnává se současnou dobou a svým okolím, byla pro něho vázána otázkou, jak se člověk dovede vyrovnat sám se sebou.

Díla:
Plným krokem
Občan Brych
Romeo, Julie a tma

Kulhavý

Mladík z povolání

Když v ráji pršelo
Víkend uprostřed týdne

Pokušení Katarina
Milenci v roce jedna
Dílo Romeo, Julie a tma patří k nejlepším dílům, které zachycují život obyčejných lidí a židů za druhé světové války. Samotný autor měl s válkou zkušenosti. V roce 1959 byl podle něj natočen stejnojmenný film Jiřím Weissem.

Kompozice: Chronologická výstavba děje

Vypravěčské postupy: Er - forma

Stylizace: Spisovná čeština, hovorová čeština, bohatý dialog - studentský slang i nespisovná mluva; monology; úvahové pasáže; lyrizace prózy. Slovo tma v názvu má právě symbolizovat dusné prostředí války a heydrichiády.

Hlavní postavy: Pavel a Ester a Vedlejší postavy: Pavlovi rodiče, tovaryš Čepek, Pepek, Rejsek

Stručný děj:

Hlavním hrdinou je osmnáctiletý Pavel a židovka Ester.

Pavel se náhodou setká v parku na lavičce s židovskou dívkou Ester, která neměla odvahu nastoupit do terezínského transportu. Pavel jí tedy pomůže a schová ji do místnosti za otcovou krejčovskou dílnou ve starém činžovním domě. Denně za ní chodí a nosí jí jídlo. Postupem času se do sebe zamilují. Pavel však začíná mít strach, protože je vyhlášeno, že pokud někdo přechovává nehlášenou osobu, bude i s rodinou zastřelen. Také Pavlovi rodiče tuší, že se s ním něco děje, až ho otec nakonec nachytá, jak odnáší jídlo a k Pavlovu překvapení mu ještě něco přidá.

O Ester se však dozvídá i udavač Rejsek a ona ví, že je sledována. Bojí se, že by ji mohli najít a zastřelit Pavla, a tak utíká z domu. Než doběhne do parku, je zastřelena hlídkou.

Témata, do kterých materiál patří