Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
Svatý Xaverius

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (15.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Název knížky: Svatý Xaverius

Žánr: romaneto

Autor: Jakub Arbes (*12.06.1840 - †08.04.1914)

• spisovatel, krátce psal poezii a dramaturg (v Prozatímním divadle), žurnalista, člen skupiny májovců? (sympatizoval s nimi, Xaverius vyšel v Lumíru)

• redaktor Národních listů (opoziční, proti soudobým poměrům, Arbes tam kritizoval, byl za to několikrát vězněn)

• ovlivněn anglickým gotickým románem (tajemno, nadpřirozené jevy, způsob popisu místa – ponuré atd.) a E. A. Poem

• dva roky vydával s Mikolášem Alšem satirický časopis Šotek

• zajímal se o vědu a techniku, nové objevy a vynálezy

• psal i sociální romány (Kandidáti existence, Moderní upíři)

• psal kulturně historické studie o Havlíčkovi, Mánesovi, Máchovi (rozluštil jeho šifrovaný deník)

• Neruda a Mácha byli jeho vzory

• vůdčí osobnost avantgardního spolku Máhabhárata

• Další díla: Šílený Job, Newtonův mozek, Ukřižovaná

Místo a doba děje: Praha, 19. století

Téma: Kniha je o hlavním hrdinovi (jeho jméno není v knize uvedeno), který se seznámil s Xaveriem, mužem, který zkoumá obraz sv. Xaveria.

Obsah: Vypravěč, zájemce o malířství, odpoledne v zešeřelém a téměř prázdném malostranském chrámu sv. Mikuláše v Praze soustředěně pozoruje obraz umírajícího svatého Xaveria od Františka Xaveria Balka. K obrazu při končící pobožnosti přistoupil černě oděný mladý muž, jehož tvář se podobala obličeji na portrétu, poklekl před ním a sklonil hlavu do dlaní. Po ukončení bohoslužby se oba muži před obrazem seznámí a za čas se stanou důvěrnými přáteli. Mladík, který se jmenoval Xaverius, podle staré rodinné legendy hledá v rysech potrestaného světce pomocí důmyslné matematicko-logické metody zašifrovanou cestu k neznámému pokladu. Jeho babička v mládí u malíře Balka posluhovala, a ten jí těsně před svou smrtí záhadu obrazu sv. Xaveria naznačil. Spolu s vypravěčem se vydají za jasné měsíční noci do jakési rokle nad Radlicemi, kde vykopou plechovou schránku. Silně rozrušený Xaverius s ní za dramatických okolností prchá.
Po třech letech, kdy se oba přátelé neviděli, setkávají se ve vídeňském vězení. Vypravěč, který je tam jako opoziční novinář ve vyšetřovací vazbě, se od spoluvězně Xaveria dovídá, že nález z radlické rokle byl téměř bezcenný. Čin krádež několika drahokamů z oltáře svatomikulášského chrámu, za nějž byl Xaverius odsouzen, nikdy nespáchal. Neúspěch však Xaveria nezlomil, neboť si na základě vlastní zkušenosti i později objeveného dokumentu z Balkovy pozůstalosti uvědomil, že opravdovým pokladem je píle, trpělivost a věrnost předsevzatému ideálu. Dříve než může vypravěč svému příteli dosvědčit alibi, neboť tu noc, kdy měl Xaverius krádež spáchat, spolu vykopávali domnělý poklad, trpící Xaverius umírá, tolik podoben stejnojmennému světci na tajuplném Balkově obrazu.

Témata, do kterých materiál patří