Těžká hodina
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Těžká hodina
Jiří Wolker
český básník, člen Literární skupiny a Devětsilu
nejnadanější představitel proletářské poezie
Narodil se roku 1900 v Prostějově, kde vystudoval gymnázium, poté studoval na přání svého otce práva v Praze, přičemž zároveň navštěvoval literární přednášky. Byl politicky činný v komunistické straně.
Za svých pražských studií práv poznal Wolker dělnickou bídu, která byla později častým tématem jeho básní.
Seznámil se zde se Z. Nejedlým, S. K. Neumannem, K. Bieblem V. Nezvalem. Sblížil se s brněnskou Literární skupinou, která vydávala časopis Host. Díky sociálnímu reformismu se s Literární skupinou rozešel a vstoupil do revolučního seskupení komunistických umělců Devětsil, které však brzy opustil.
Wolker během studií onemocněl tuberkulózou, která se u něj projevovala již v dětství častými záněty mandlí, katary průdušek a problémy s játry a klouby. Léčil ji u moře i ve Vysokých Tatrách nakonec jí však v mladém věku 24 let podlehl.
Wolkerovu tvorbu lze zařadit do tzv. proletářské poezie, jejímž byl nejvýznačnějším představitelem. Největší vliv na něj měli Zdeněk Nejedlý a František Xaver Šalda.
Dílo
Jiřího Wolkera potkal osud všech výrazných básníků, kteří zemřeli velmi mladí. Stal se ztělesněním jednoho směru poezie, protože jej nestačil nahradit jiným. Tak se z Wolkera stal symbol proletářské poezie dvacátých let.
Poezie:
Host do domu – 1921, první básnická sbírka má rysy poezie mladých básníků poválečné doby - pokoru, soucit s chudými, náboženskou symboliku; poezie všedního dne
Svatý kopeček – 1921, skladba byla na přání autora právem přiřazována k první sbírce, tvoří s ní spojení i přechod k nové fázi tvorby
V autorově pozůstalosti se našly další známé balady:
Balada o námořníkovi
Balada z nemocnice
U rentgenu
Mladistvé práce veršem – posmrtně 1954
Próza:
Proletářské umění – programová a teoretická stať
Polární záře - 1922, román ve fragmentu
Povídky a pohádky - posmrtně 1925, jsou netypické tím, že čerpají ze současného každodenního života a spíše než pohádkami v pravém smyslu slova jsou příběhy pro děti:
O milionáři, který ukradl slunce
Pohádka o listonošovi
aj.
Mladistvé práce prózou – posmrtně 1954
Dramata:
-
Tři hry – 1923
Nemocnice
Hrob
Nejvyšší oběť
Historický a literární kontext
První republika
-
První republika (1918-1938) – demokratický stát, vysoká kulturní úroveň, v zahraniční politice orientace na západní mocnosti
-
Po celou dobu trvání první republiky se musela potýkat s národnostními menšinami = nejednotnost, různorodé názory
-
Demokratický systém, množství politických stran, všem občanům zaručena základní občanská a politická práva
-
1921 založení komunistické strany (odštěpením od levice sociálně demokratické strany)
-
„Zlatá léta“ – kulturní vzestup, výrazné zvýšení počtu obyvatel, zrovnoprávnění žen v politickém životě (dostaly volební právo), zakládání univerzit
-
Pronikání nových uměleckých směrů ze západu – funkcionalismus, surrealismus + vliv měla i německá kultura
-
Od roku 1929 světová hospodářská krize – v ČSR dopad až později pokles průmyslové výroby, nezaměstnanost, bankroty podniků živná půda pro radikální hnutí (komunistické, fašistické)
-
V komunistické straně se prohloubila závislost českých komunistů na SSSR mnozí literáti opustili stranu