Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




18.Ostře sledované vlaky

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (43.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

18) Ostře sledované vlaky – Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal (1914-1997) – významný představitel literatury 70. a 80. let a světově uznávaný prozaik, vynikající vypravěč. Dětství prožil v Nymburku, kde jeho nevlastní otec byl správcem pivovaru. Vystudoval práva na Karlově univerzitě. Vystřídal mnohá zaměstnání (traťový dělník, telegrafista, výpravčí, pojišťovací a obchodní agent, dělník, balič ve Svěrných surovinách, kulisák).

Jeho dílo podstatně ovlivnilo vývoj české prózy jak stylově, tak tematicky. Stejně významný je Hrabalův vliv ve filmu a divadle. Základním přínosem jeho většinou krátkých próz je prezentace hovorového proudu, obecného jazyka a obyčejného člověka jako patetického hrdiny. Ironie, humor, ostrý střih a dokonale zachycené detaily vytvářejí čtenářsky vděčný prostor, v němž autor bez zábran střídá hospodský hovor s filozofickými sentencemi, lidová moudra s poučkami kunsthistoriků, výsledné texty zpravidla nemají podstatnou fabuli, ale strhují právě jednotlivostmi, spojenými nekončícím proudem hovoru. Nezanedbatelný vliv měl Bohumil Hrabal, většinou bez vlastního úmyslu, i v oblasti politiky. V období normalizace svým dílem (bezděky) integroval různé proudy české literatury.

Typické rysy Hrabalových próz:

  • Metoda koláže-automatický záznam (vliv dadaismu* a surrealismu*)

  • Užití kontrastů (hrůza - naděje, krutost - něha, krása – ošklivost atd.)

  • Erotika, erotické scény, černý humor, ironie, groteska

  • Osobitý jazyk – expresivnost (hovorový jazyk, poetismy, vulgarismy, nářečí)

  • Hrdinové většinou z okraje společnosti, většinou dělnické původu

  • Sloučení intelektuálních postojů a názorů s hospodským typem vyprávění

  • Ve většině děl chybí psychologické prokreslení postav

Druh, žánr

Druh – epika

Žánr – novela

Kritické ohlasy

Jednou z autorových myšlenek bylo přiblížit chod malé železniční stanice v roce 1945, kdy republikou projížděly ostře sledované transporty. Kvůli jejich zpoždění neváhali Němci střílet. Vyvrcholením novely je úspěšný pokus o zastavení a fatální zničení důležitého, ostře sledovaného transportu se střelivem.

Téma

Kritika fašismu a druhé světové války, která přinesla mnoho škod na lidských životech.

Prostředí, doba

Prostředí – malá železniční stanice Kostomlaty

Doba – rok 1945 (v Protektorátu Čechy a Morava)

Stručný děj

Děj se odehrává v malé železniční stanici v roce 1945. V této době je vypjatá atmosféra druhé světové války, stanicí denně projíždí několik tzv. ostře sledovaných vojenských německých transportů. Hlavní postavou je mladý Miloš Hrma. Ten se po své tříměsíční neschopnosti vrací do práce. Léčil se z úrazu, který si způsobil, když se pokusil o sebevraždu kvůli své přítelkyni.

Miloš Hrma nastupuje do práce na malou železniční stanici Kostomlaty. Když ale nastoupí do svého zaměstnání, řeší se tam právě menší incident. Výpravčí Hubička se při noční službě miloval s telegrafistkou Zdeničkou Svatou a potiskl jí zadeček úředními razítky, čehož si pak všimla dívčina matka. Tuto událost přijíždí řešit dopravní šéf Slušný, který měl mimochodem povýšit přednostu na dopravního inspektora, ale když ho uviděl, přednosta byl neupravený a celý ušpiněný od svých milovaných holubů. Omezování osobní svobody to nakonec být nemohlo, protože Zdenička se přiznala, že to taky chtěla, a tak se rozhodnou, že s Hubičkou zavedou alespoň disciplinární řízení za hanobení němčiny, státního jazyka, protože na razítku byly německé nápisy. Hrma ale vidí v Hubičkovi svůj vzor, který o všem ví, a který je statečný. Stanicí jezdily často ostře sledované vlaky, na frontu i z fronty, vozily těžké zbraně, vojáky či utrápená zvířata, kterých bylo Hrmovi strašně líto. Hrma sice Němce jako většina Čechů nenáviděl, ale když viděl pohledy zraněných a utrápených vojáků, uvědomil si, že to jsou také lidé.

Témata, do kterých materiál patří