Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




9.Zbabělci

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (42.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

9) Zbabělci – J. Škvorecký

Josef Škvorecký – prozaik, literární kritik, překladatel z anglosaských jazyků, nakladatel. Vystudoval angličtinu a filozofii na Univerzitě Karlově, prošel několika zaměstnáními, po absolvování vojenské služby se stal redaktorem STÁTNÍHO NAKLADATELSTVÍ krásné literatury, hudby a umění (Odeon), později byl redaktorem dvouměsíčníku Světová literatura, na jehož založení se podílel. Zabývá se překlady z anglické a americké literatury. Roku 1968 odešel se svou ženou Zdenou Salivarovou do exilu, pobýval v USA, nyní žije v Torontu v Kanaděm kde založil nakladatelství Sixty-Eight Publishers, v němž vycházely knihy doma nepohodlných českých autorů. V tvorbě Škvoreckého hraje velkou roli jazz. S muzikologem Lubomírem Dorůžkou sestavil antologii Tvář jazzu a podílel se s ním na publikace Jazzové inspirace.

ZBABĚLCI

Druh, žánr

Druh – epika – založeno na dějovosti, vyprávění příběhu

Žánr – generační román s autobiografickými prvky – příběh s bohatým dějem, četnými epizodami a mnoha postavami; hrdinové procházejí vývojem

Téma

Ústřední myšlenkou románu je život a jednání obyvatel Kostelce, které je ovlivněno válečnými událostmi.

Dílčími tématy jsou: jazzová muzika a Dannyho kapela, řízení města pivovarským velitelstvím, boje s Němci

Prostředí, doba

Prostředí – Kostelec

Doba – konec 2. svět. války (4. – 11. 5. 1945)

Stručný děj Zbabělost – pohled očima kluků, nelíbí se jim chování jejich otců, které nazývají Zbabělci, realisticky popisuje období, zbabělost českých lidí, převlíkání kabátu

Román zachycuje v jednotlivých dnech období mezi 4. až 11. Květnem 1945 ve východočeském Kostelci. Události jsou zasazeny do rámce jazzové hudby – na počátku příběhu stojí zkouška kapely, v níž je Danny saxofonistou, na konci osvobození završeno jazzovým koncertem na náměstí. Mezitím lze očima protagonisty a vypravěče Dannyho sledovat události konce války. Spolu s ostatními začerňuje německé zápisy na obchodech a kvůli děvčeti se dopouští drobné recese, za niž je zatčen německou posádkou. Jakmile ho na přímluvu propustí, proniká s ozbrojenou partou mladíku do kosteleckého pivovaru – střediska „revoluce“. Zde vznikají několikačlenné hlídky, které mají zaručit pořádek ve městě. Hrdinova skupinka se při pochůzce nestřetne s nacisty, ale s ultrakomunisty. 8. Května zaplaví město uprchlíci z Evropy a Danny se ujímá Angličanů. S poťouchlým gestem je ubytuje u místní honorace. Příští den dojde k rozhodující potyčce s Němci, která si vyžádá řadu životů. Dannymu se společně s jedním kamarádem podaří vyvést za město na kopec kulomet a zneškodnit německý tank. Již následujícího dne je svědkem brutálního vraždění tesáků v pivovaře. Přivítaní Rudé armády střídá loučení s Angličany. Škvoreckému nejde v textu ani tak o objektivní zachycení dobových událostí, ale spíše o analýzu životního pocitu jedné generace. Konfrontací maloměstské přízemnosti a velkých dějinných událostí dociluje autor parodického vyznění.

Témata, do kterých materiál patří