Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Lakomec - Moliére - rozbor díla

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (20.23 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Rozbor díla

Typy promluv: dialogy Čipery (sluhy Kleanta) a Harpagona, obecně v díle: dialogy, Harpagonovy monology

Jazykové prostředky: řečnické otázky, věty zvolací, scénické poznámky, užívání archaismů, infinitivů s příponami –ti, obecně v díle: citoslovce (ach, ó), přechodníky (chytaje, pozorujíce), zdrobněliny (chudinky peníze), přirovnání (stojíš jako tvrdé y)

Tropy a figury: epizeuxis, apostrofa, personifikace, řečnické otázky

Funkční styl: umělecký

Slohový postup: vyprávěcí – podává průběh jedinečného děje

Slohový útvar: vypravování

Kompoziční výstavba výňatku: expozice

Jazykové prostředky ve výňatku: řečnické otázky (Ty ještě rozumuješ?), scénické poznámky (k sobě, nahlas)

Kontext historický: Molière se odpoutal od měšťanského života, věnoval se tzv. nízkým literárním žánrům, proslavil se mezi chudinou, zesměšňoval společnost (předváděl mravy své doby), dostával se často do sporů s královským dvorem, klasicismus 17. – 18. století, absolutistická vláda Ludvíka XIV. ve Francii

Literární/obecně kulturní kontext: podle antického vzoru ustanovena jasná pravidla: vysoké (óda, epos, tragédie) a nízké (bajka, satira, komedie) žánry, ve svých dílech – náměty ze života měšťanstva, směšné pojetí – nižší žánry, inspiraci hledal v některých antických dílech

Výňatek:

ČIPERA: Vy máte schované peníze?

HARPAGON: Ne, ničemo, to jsem neřek! (K sobě.) Já se vzteknu! (Nahlas.) Ptám se jen, jestli jsi v své zlomyslnosti podobné řeči neroztrušoval?

ČIPERA: Hm, co mi po tom, máte-li peníze, nebo ne, to je mi pořád pět!

HARPAGON: (zvedá ruku, by jej poličkoval). Ty ještě rozumuješ? Vytáhám ti za uši, a tím ukončím tvé rozumování. Kliď se 16 odsud, naposled!

ČIPERA: Nu dobrá, – já jdu!

HARPAGON: Stůj! Neodnášíš mi ničeho?

ČIPERA: Co bych vám mohl odnésti?

HARPAGON: Pojď blíž, ať se přesvědčím; ukaž mi ruce!

Autor:

Molièr nebo také Jean Baptiste Poquelin působil v období klasicismu ve Francii jako herec, spisovatel a dramatik. Psal komedie, ve kterých humorně poukazoval na špatné lidské vlastnosti, ale také frašky ve stylu komedie Dell´arte. Jeho hra Lakomec byla inspirována antickou Plautovou Komedií o hrnci. V roce 1643 se rozhodl opustit domov, zvolil si přezdívku Molièr, aby nezahanbil svého otce a nepošpinil čest své bohatší městské rodiny – v této době nebylo herectví příliš považováno za solidní zaměstnání.

Autorova smrt:

Hlavní roli hrál v jeho hře Zdravý nemocný. Přestože se necítil dobře, nechtěl publikum zklamat a přes vysokou horečku a kašel fungoval tak, jak by měl. Kašel překrýval smíchem a snažil se o co nejlepší výkon. Jakmile hra skončila, Molièr spadl na zem, začal silně kašlat a na rtech se mu objevily krvavé sraženiny. Jeho kolegové ho odvezli domů, pak ale přišel další záchvat a následně zemřel.

Témata, do kterých materiál patří