Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Maminka

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (45 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Maminka Jaroslav Seifert

JAROSLAV SEIFERT

ŽIVOT

Jaroslav Seifert (1901–1986) byl český básník, spisovatel a novinář. Studoval na několik gymnáziích, ale studia nikdy nedokončil. Vstoupil v r. 1921 do Komunistické strany Československa, ze které byl však v r. 1924 vyloučen, protože podepsal Manifest sedmi a veřejně protestoval proti bolševizaci v novém vedení Komunistické strany. Byl jeden z první členů Charty 77 a v období normalizace byl nucen odejít do ústraní, protože kritizoval a bojoval proti komunistickému režimu a proti tehdejší politické situaci, která nastala v Československu. Ve své tvorbě byl ovlivněn proletářskou literaturou. Byl spoluzakladatelem poetismu. Byl mu udělen titul Národní umělec. V r. 1984 získal Nobelovu cenu za literaturu.

Další díla: básnická sbírka Na vlnách TSF, Slavík zpívá špatně, Vějíř Boženy Němcové, Město v slzách, Jaro, sbohem

Současníci: Vítězslav Nezval, Karel Čapek, Ivan Olbracht, Jiří Wolker, Josef Hora

DĚJ

U okna – Úvodní báseň, maminka stoji u okna a pláče, dítě se ji snaží utěšit a vyptává se, proč je smutná, maminka neodpoví a odpovídá velmi vyhýbavě.

Večerní píseň – V básni autor vzpomíná na šťastné dětství, kdy maminka byla veselá a ukládala ho ke spaní. Také v básni zmíní, že dnes už se tak pěkné nemá, protože mu chybí maminka.

Vlaky – O tom, jak maminka pečuje o květiny i přesto, že pod okny jezdí vlaky a květiny jsou špinavé.

Maminčina kytice – Básník si prohlíží album, kde jsou fotky z maminčiny svatby, obdivuje maminčinu svatební kytici. Popisuje i, jak vypadali maminka s tatínkem.

Ukolébavka – Básník píše ukolébavku, kterou mu říkávala maminka před spaním.

Píseň – O beránkovi, který má přijít za chlapcem před spaním, ale ještě chlapci nedůvěřuje a schovává se.

První dopis mamince – Chlapec chce mamince k svátku napsat dopis, ale nemá fantazii a běží k mamince ji obejmout.

Nádraží – Povídá o vlacích, které projížděli na nádraží a které s maminkou sledovali.

Mlýnek na kávu – Vzpomíná, jak ho ráno budíval mlýnek na kávu a popisuje jeho otřesný zvuk.

Pavučina – Vypráví, že četl knížku a lezl po ní pavouk, chtěl ho zabít, ale maminka mu řekla, že ne, že pavouk nosí peníze, a tak ho nechali žít a od té doby měli v každém rohu pavučiny, které museli smetávat. Později chlapec v lese objevil krásu pavučiny.

Hra v kuličky – Vypráví, jak jako malý chlapec hrál hru v kuličky, a že mu jednou kuličku rozšlápl kočí, a od té doby sleduje každého, protože měl o svoje kuličky velký strach.

Všední den – Popisuje všední den strávený s maminkou, která uklízela a starala se o domácnost.

Večer na pavlači – Vypráví, jak chlapec stával večer na pavlači a jak sledovával, jak jeho soused bije svou ženu, maminka mu říkala, ať jde dovnitř a chlapec stále sledoval měsíc a hvězdy.

Témata, do kterých materiál patří