19._Problemy_mezivalecneho_sveta
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
19. Problémy meziválečného světa
ÚVODEM
Evropská velmoc: VB (zahr. pol. a ekonomikou závislá na USA), Francie (velmi poškozená válkou, nejtvrdčí postoj vůči Němcům, důraz na reparace), Německo + Itálie (nespokojenost s mírovou konferencí), Rusko (1. socialistický stát, mezinárodní izolace – nikdo s ním nechce navázat kontakty)
Mimo Evropu: USA (ekonomika v pořádku, půjčky dohodovým zemím)
Po konci války přetrvaly špatné vztahy Francie X Německo; hl. důvod = reparace
1922 konference evropských zemí vč. Ruska > italský Janov řeší se problém reparací Německa – bez závěru, ALE podepsána smlouva mezi Německem a Ruskem o spolupráci: Rapalská smlouva (Němci byli první, kdo navázal kontakt s Ruskem)
1923 – fr. armáda + belgičtí vojáci vstup do Německa + obsazeno Porúří (průmyslová oblast – doly, továrny) to, co se zde vytěžilo bylo odváženo do FR pokrytá reparací, chvíli to fungovalo, potom zastavena těžba poškozena FR ale i Německo nezaměstnanost demonstrace, protesty => hrozba, že se stane totéž jako v Rusku nebo Maďarsku * Bavorská republika rad pomoc z USA (finanční, materiální => Němci investují do těžby a výroby, ale zavazují se, že část výroby budou odvádět do FR => Dawesův plán (1924); armáda FR + Belgie se musí stáhnout
Dawesův plán + pomoc v Bavorské RR se označuje jako dolarový déšť (šlo o investice do rozvoje průmyslového odvětví)
1925 ve Švýcarsku v Locarnu podepsán Rýnský generační pakt => hranice Belgie X Německo; Francie X Německo jsou neměnné a nedotknutelné!; kdo to zaručuje? VB + Itálie; hranice Německo X ČSR garantovány nebyly – možná expanze Němců na východ
SOVĚTSKÝ SVAZ
20. – 30. léta
1918 – 1921 v Rusku občanská válka
Bolševici (rudí) X bílí (stoupenci monarchie, republiky… + podpořeni 14 dohodovými zeměmi) nekoordinovaná pomoc = vítěz: BOLŠEVICI
† 1 mil. vojáků, 7-10 mil. civilistů (především hladomor)
Válečný komunismus – nad ekonomikou dohlíží bolševici vše poskytováno armádě (na úkor obyvatelstva); Když rolníci neměli co odvádět, vojáci jim zabavili i to poslední)
Vyvražděna téměř celá carská rodina (Jekatěrinburg 16. – 17. 7. 1918)
1921 – vzniká NEP – nová ekonomická politika (1992 ji ruší Stalin)
Řeší nedostatek potravin zemědělci mají pevně stanovenou naturální daň, ale to, co zbyde může prodat (peníze lze investovat do hospodářství) nabídka k „nastartování zemědělství“ (chtějí co největší přebytek)
Drobné soukromé podnikání umožněno
Volný obchod umožněn
Investice zahr. kapitálu povoleny
Počátek 20. let elektrifikace Ruska => vznikají elektrárny GOLERO (Státní komise pro elektrifikaci Ruska)
Pol. procesy: nejen v opozici, ale i čistka mezi samotnými bolševiky
Poprava
Gulag - *1919 „pracovně nápravné tábory / tábory nucených prací,“ zkratka znamená „hlavní správa táborů“