Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Feudalismus

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (13.97 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

FEUDALISMUS

Středověk začíná rokem 476 zánikem Západořímské říše a končí okolo 16 -17. století – přesné datum nelze určit, protože vývoj ve středověku v Evropě byl velmi nerovnoměrný.

Dělení: Raný feudalismus – převládá naturální renta

Vrcholný – převládá peněžní renta

Pozdní – převládá peněžní renta a postupně se zvyšuje robota

Uspořádání společnosti za feudalismu:

Nejdůležitější byl panovník – král/císař – který vlastnil veškerou půdu v zemi. Aby ji však mohl spravovat, potřeboval vojenskou družinu – družiníky. Aby si udržel věrnost družiníků, dával jim za odměnu půdu – nejdříve na určitý čas, později dědičně. Udělená půda se nazývala latinsky feudum (česky léno) tudíž z družiníka se stal feudál (leník). Mezi panovníkem a feudálem vzniká lenní vztah. Leník byl panovníkovi zavázán věrností – byl tedy jeho vazalem.

Totéž co učinil panovník, může udělat i feudál jinému feudálovi – tudíž vzniká lenní vztah i mezi šlechtou navzájem. Půdu, kterou panovník rozděluje, rozděluje i s lidmi, kteří na ni žijí – to jsou jeho poddaní. Za to, že poddaný užívá půdu feudála, platí mu feudální rentu – vlastně bychom dnes řekli nájem. Renta má tři formy – tři způsoby placení (naturální, peněžní, robota – poddaný nic nezaplatil, ale výši renty si odpracoval). Zároveň poddaný musí platit desátek církvi (tedy desetinu úrody).

Všechny úspěšné raně feudální státy spolupracovaly s církví – panovník přijal křest a tvrdil, že vládne s „Boží milostí“ – tedy s jeho požehnáním - souhlasem. Kdo je proti panovníkovi – je proti Bohu, což věřící křesťan být nemůže – vláda pak byla stabilnější. Římskokatolická církev měla centrum v Římě a její postavení ještě nebylo tak pevné – papež potřeboval často vojenskou pomoc. Vedle Říma byl druhým centem křesťanství Konstantinopol – hlavní město Byzantské říše. Odtud také přišli na Moravu Cyril s Metodějem (863). Zásluhy na šíření křesťanství a vzdělanosti mělo také mnišské hnutí, prvním řádem byli benediktini - viz Benedikt z Nursie, k nám pozval benediktiny sv. Vojtěch (klášter Břevnov). Mezi východním (byzantským) a západním (římským) křesťanstvím byla určitá řevnivost. Obě centra se považovala za sídla všech křesťanů. R.1054 se tyto dvě větve křesťanství definitivně rozdělily.

Barbarské státy – jsou státy, které vytvořili barbaři – většinou kmeny Germánů na území zaniklé západořímské říše – tedy po r. 476) Souvisí se stěhováním národů. Díky stěhování národů přišli do svých dnešních působišť také Slované – viz Sámo, Velká Morava, a počátky státu Přemyslovců. Barbarské státy jsou první feudální státy v Evropě.

Itálie – Ostrogóti, Langobardové

Témata, do kterých materiál patří