Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Prezidenti USA po roce 1945

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (21.49 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Prezidenti USA po roce 1945

Jedno funkční období prezidenta trvá 4 roky a nikdo nesmí být zvolen na víc než dvě volební období (na rozdíl např. od Česka toto ustanovení není omezeno tím, že by bylo zakázáno být zvolen pouze dvakrát za sebou, zákaz je absolutní). Toto ustanovení bylo přijato až v roce 1951, do té doby šlo pouze o tradici nastolenou prvním prezidentem Georgem Washingtonem, proto mohl být Franklin Delano Roosevelt zvolen prezidentem čtyřikrát.

Prezident Spojených států amerických je hlavou státu v USA. Podle Ústavy Spojených států je šéfem exekutivy federální vlády a vrchním velitelem ozbrojených sil.. Spojuje v sobě pravomoci, které se v evropských zemích obvykle dělí mezi prezidenta (či jinou formální hlavu státu) a premiéra. Vzhledem k jeho silné pozici se tak mluví o prezidentském systému - tzv. severoamerickém prezidencialismu.
Výkonná moc je striktně oddělena od moci zákonodárné. To znamená, že Kongres je všemocný v oblasti legislativy, ale nevlastní žádné exekutivní nástroje. Naopak prezident je vybaven úplnou mocí výkonnou, ale bez zákonodárných možností. Navíc je jediným ústavou daným držitelem výkonné moci, což znamená, že jmenuje členy vlády a všechny úředníky (v praxi až 14 000).

Harry Truman: (1945 – 1953) rozhodl o jaderném útoku na Japonsko, angažoval americkou armádu v Koreji, nezastavil senátora Mc Carthyho, který šířil přehnaný antikomunismus a pronásledoval významné občany USA za jejich údajné sympatie ke komunismu. Podíl na vzniku NATO (1949)

Dwight Eisenhower: (1953 – 1961) přezdívka Ike, americký generál, velitel otevření druhé fronty v Normandii v době 2 .světové války, ukončil válku v Koreji 1953, ve vnitřní politice odmítal rasovou segregaci, řada rasových nepokojů (Martin Luther King)

John Fitzgerald Kennedy: (1961 – 1963)

do té doby nejmladší americký prezident, pocházel z milionářské rodiny, známost s M. Monroe, vyřešil karibskou krizi 1962, váhavě začal válku ve Vietnamu, 1963 zahynul při atentátu v Dallasu, okolnosti smrti nebyly objasněny, atentátník L.H.Oswald byl sám zavražděn ještě před vyšetřováním.

Lyndon Johnson: (1963 – 1969)

Kennedyho viceprezident, přísahu složil dvě hodiny po Kennedyho oznámené smrti v prezidentském letadle, stoupenec války ve Vietnamu

Richard Nixon: (1969 – 1974)

ukončil válku ve Vietnamu, navrhl vzdát se politiky celosvětové americké převahy a ukončit konfrontaci s komunistickými zeměmi, jeho politika pak měla pokračování ve smlouvě SALT 1 a v podepsání Závěrečného aktu Helsinské konference, odstoupil díky aféře Watergate – což byl pokus ovlivnit výsledky prezidentských voleb v roce 1972 nelegálním odposloucháváním protikandidáta, které bylo prozrazeno

Gerard Ford: (1974 – 1977)

zvolen jako viceprezident, pokračoval v Nixonově zahraniční politice

Témata, do kterých materiál patří