Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Prezidenti USA po roce 1945

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (21.49 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Jimmy Carter: (1977 – 1981)

na jeho výzvu bojkotovalo letní olympijské hry v Moskvě na protest proti vstupu sovětských vojsk do Afghánistánu 57 národů

Ronald Regan: (1981 – 1989)

roku 1981 byl na něj spáchán neúspěšný atentát, s Gorbačovem v roce 1987 podepsal smlouvu o likvidaci jaderných raket středního doletu, „uzbrojil SSSR“.

George Busch: (1989 – 1993)

pokračoval v politice uvolňování napětí a spolupráce USA se SSSR, příkladem byl společný postup obou velmocí při válce v Perském zálivu 1991, kdy byl Irák vojensky přinucen splnit rezoluci Rady bezpečnosti OSN a stáhnout se z okupovaného Kuvajtu, úspěšný také proto, že zažil rozpad SSSR (1991)

Bill Clinton: (1993 – 2001)

sexuální aféra se stážistkou v Bílém domě Monikou Lewinskou ho málem připravila o úřad, jak slábla mezinárodní prestiž SSSR a následně Ruska, stoupal vliv USA v Evropě, viz většinová účast Američanů v jednotkách NATO dohlížejících na mír v Bosně (rozpad Jugoslávie), obdivovatel a přítel Václava Havla.

George Busch jr.: (2001 – 2009)

po 11.9.2001 vyhlásil válku terorismu, za největšího nepřítele prohlásil režim Saddáma Husajna v Iráku, jeho režim svržen, současně snaha omezit počet zemí, které disponují jadernými zbraněmi (v současné době jsou to USA, Rusko, V.Británie, Francie, Izrael,Čína, Indie, Pákistán, Sev. Korea, o výrobu se patrně pokouší Irán.

Barack Obama (2009 -2017)

Americká zpravodajská služba CIA, která je odpovědná prezidentovi Spojených států, se od konce roku 2012 angažuje v občanské válce v Sýrii a při pokusu o svržení syrské vlády vycvičila a vyzbrojila přibližně 10 000 protivládních povstalců. Mnozí z nich v roce 2014 přeběhli k Islámskému státu – což je islámská teroristická organizace. Obama od r.2014 rozhodl o masivních útocích proti této organizaci. R. 2019 byl Islámský stát poražen.

Donald Trump (2017- 2021), současný prezident je Joe Biden

Zahraniční politika USA.

Spojené státy ovlivňují v širokém měřítku celosvětový ekonomický, politický a vojenský vývoj. Tento vliv vyvolává četné diskuze o jejich zahraniční politice po celém světě. Téměř všechny státy mají ve Washingtonu svá velvyslanectví a mnoho z nich konzuláty po celé zemi. Spojené státy jsou zakládajícím členem Organizace spojených národů (se stálým zastoupením v Radě bezpečnosti OSN) a členem mnoha dalších mezinárodních organizací. Současnými spojenci jsou Austrálie, Japonsko, Izrael a státy NATO z nichž má Velká Británie s USA ještě další nadstandardní vztahy. Navíc mají úzké diplomatické, ekonomické a kulturní vztahy se státy s nimiž sousedí, tedy s Kanadou a Mexikem.

Po konci největšího konfliktu v dějinách pomáhaly USA obnovit západní Evropu (Marshallův plán) a snažily se zabránit celosvětovému rozmachu komunismu (NATO, Korejská válka, Vietnamská válka). V rámci tohoto boje podporovaly USA také různé nedemokratické vlády (Pinochet, Perón, Husajn) Po vítězství ve studené válce se staly v podstatě jedinou supervelmocí na světě. V posledních letech začíná jejich vliv omezovat rozmáhající se Čína, která je největším věřitelem USA

Témata, do kterých materiál patří