Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




SSSR

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (23.98 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

NEP (nová ekonomická politika)

Hospodářská politika zavedená po ukončení OV, podpora soukromého podnikání – snaha o ozdravení ekonomiky. Když se situace stabilizovala, bylo soukromé podnikání opět zakázáno.

Stalinova diktatura – kult osobnosti (od r. 1924)

Stalin vycházel z názoru, že západní státy chtějí SSSR zničit, a rozhodl se ze zaostalého státu vytvořit průmyslovou velmoc připravenou na budoucí válku.

Vyhlásil program: a) industrializace – podstatou bylo nasměrovat všechny investice do těžkého průmyslu, nebral ohled na lidské potřeby a b) program kolektivizace – všechny rolníky donutil násilím vytvořit zemědělská družstva – tedy hospodařit společně – kolektivně. Vznikají zemědělská družstva (rusky kolchozy). Možné odpůrce zavíral do koncentračních táborů v SSSR zvaných GULAGY. (Viz spisovatel A. Solženicyn.)

Stalinův teror

Podřídil si státní bezpečnost, NKVD (velitel Lavrentij Beria), z velezrady obviňoval všechny své odpůrce, lidé zlomení mučením se přiznávali k činům, které nikdy nespáchali. Odůvodňoval to teorií o vnitřním nepříteli státu. Podezřelí byli hlavně ti, kteří neměli dělnický původ a byli potomci šlechty či bohatých měšťanů. (Toto pronásledování se označovalo jako třídní boj – tedy boj proti příslušníkům nepřátelských tříd: z pohledu bolševiků šlechty a buržoazie.) Řada lidí šlechtického původu proto z bolševického Ruska emigrovala (například autor slavné Lolity, spisovatel Vladimir Nabokov.) Propaganda Stalina ukazovala jako neomylného vůdce, už nešlo o diktaturu jedné strany, ale on zavedl diktaturu jednoho člověka – kult osobnosti.

Likvidace odpůrců – L.D.Trockij, Kirov, Tuchačevský, popraveni nebo zavražděni tajně, Stalin se bál, že by ho „přerostli“.

Komunismus má některé společné rysy s německým nacismem – v obou případech totalitní stát, povolena jen jedna politická strana, v čele „neomylný“ vůdce.

Témata, do kterých materiál patří