Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Studená válka

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.45 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. válka v Koreji (1950–1953) – Korea osvobozena od japonské nadvlády sovětskou a americkou armádou, dělí se proto na severní část pod sovětskou patronací – 1948 KLDR v čele s Kim Ir Senem – a jižní část pod patronací USA – Jižní Korea. KLDR se v roce 1950 pokusila oba státy sjednotit, válka skončila příměřím v roce 1953 a rozdělení země trvá dosud, hranici tvoří 38. rovnoběžka.

  2. karibská krize – události na Kubě 1962, Kuba – tradiční letovisko Američanů, formálně nezávislá od roku 1945. 1959 komunistický převrat Fidela Castra, Američané jako odvetu vyhlásili obchodní embargo proti Kubě, Kuba proto začala spolupracovat se SSSR (hospodářsky i vojensky), v říjnu 1962 objevili Američané na Kubě odpalovací rampy pro sovětské rakety středního doletu namířené na USA, nastalo zhoršení vztahů mezi USA (prezident J.F. Kennedy) a SSSR (generální tajemník KSSS Chruščov) USA provedly vojenskou blokádu ostrova a požadovaly demontáž odpalovacích ramp, na pomoc Kubě se vydala ruská vojenská flotila, svět se ocitl na prahu třetí světové války. Nakonec dohoda mezi oběma velmocemi – Američané zrušili vojenskou blokádu ostrova, Sověti demontovali odpalovací zařízení, Castrova diktatura na ostrově je dodnes.

  3. válka ve Vietnamu – území Vietnamu – původně kolonie označovaná jako Francouzská Indočína, Francouzi vyhnáni 1954, mezinárodní konference o Indočíně území rozdělila na dvě části podle 17.rovnoběžky – Severní Vietnam (oficiálně Vietnamská demokratická republika, v čele komunistický diktátor Ho Či Min, spolupráce se SSSR a Čínou) a Jižní Vietnam (kapitalistický, orientovaný na spolupráci s USA). Od roku 1963 vojska Severního Vietnamu útočila na Jižní Vietnam s cílem obě území sjednotit pod komunistickou vládou. Američané se rozhodli šíření komunismu ve Vietnamu zabránit. V roce 1968 za amerického prezidenta Johnsona 545 000 amerických vojáků ve Vietnamu, Američanům se komunistické jednotky nepodařilo porazit, velký odpor proti americké přítomnosti v samotných USA, 1973 Američané z Vietnamu odešli, příměří uzavřel americký prezident Nixon. Severovietnamská vojska pokračovala v bojích a 1975 dobyla hlavní město Jižního Vietnamu Saigon, obě země se sjednotily pod komunistickou nadvládou, která trvá dodnes. Důsledky – Vietnam je velmocí v Indočíně, 70 miliónů obyvatel, rozvíjející se ekonomika, naopak americká ztráta prestiže, vysoký státní dluh, 57 000Američanů mrtvých, Vietnamci ztráty neuvádějí, i když byly výrazně vyšší.

  4. soutěžení v oblasti kosmonautiky – obě velmoci se předhánějí v dobývání vesmíru s cílem ukázat svoji technickou převahu a dokázat tak přednosti politických režimů, které reprezentují (Sověti – první umělá družice Země – Sputnik – 1957, první kosmonaut ve vesmíru – Jurij Gagarin – obletěl Zemi v roce 1961, Američané – první kosmonauti na Měsíci – 1969 Neil Armstrong)

  5. spory přenesené do oblasti sportu – Američané na protest proti přítomnosti sovětských vojsk v Afgánistánu bojkotovali olympijské hry 1980 v Moskvě, na to reagoval SSSR a ostatní socialistické státy bojkotem olympiády 1984 v Los Angeles, v obou případech utrpěla sportovní úroveň her.

  6. konec studené války – studená válka skončila až rozpadem sovětského bloku v letech 1989-1990, zanikla Varšavská smlouva, bývalé socialistické země změnily politickou orientaci, staly se demokratickými a byly přijaty do NATO. SSSR se rozpadl r.1991, nástupnickou zemí se stalo Rusko

Témata, do kterých materiál patří