Studená válka - test 3
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Západní blok v 50. A 60. Letech
USA
po válce se staly hospodářsky nejsilnějším státem světa, americké podniky nebyly poničeny válkou a zajistily USA rychlý poválečný růst. Populační růst, vzestup životní úrovně („americký sen“)
Mccarthysmus
50. léta – období obav z možného konfliktu ze SSSR. Hledání sovětských špionů ve vlastních řadách – senátor Joseph R. McCarthy – podezírání a šikana lidí levicově orientovaných – propuštění z práce, někteří umělci měli zakázáno vystupovat nebo museli emigrovat.
Mccarthysmus zastaven až prezidentem Eisenhowerem (vládl 1953 – 1960).
Kampaň za zrovnoprávnění černošského obyvatelstva
bylo vystaveno rasové segregaci (hlavně v jižních státech USA) – v dopravě, oddělené vyučování ve školách.
Hnutí za rovnoprávnost vedl baptistický kazatel Martin Luther King.
Prosazoval nenásilný odpor, demonstrace a stávky. Protestů proti nerovnoprávnosti se ve Washingtonu 1963 zúčastnilo 250 000 lidí. Diskriminace definitivně postavena mimo zákon až koncem 60. let.
Západní Evropa
západní Evropa se po druhé světové válce, i díky Marshallově plánu, velmi rychle hospodářsky vzpamatovala – hospodářský zázrak. Zvýšení zemědělské i průmyslové produkce, rychlý růst životní úrovně v 50. letech.
větší zásahy států do hospodářství i v západních zemích, posílení sociálního zákonodárství, poměrně vysoké daně, bezplatný systém zdravotní péče
60. léta
v 60.letech mladá generace lidí kritizovala konzumní styl života vybudovaný na ekonomickém oživení. Rozvoj alternativní kultury a umění, radikální mládež se inspirovala sovětským a čínským komunismem
studentské bouře ve Francii v roce 1968.
Integrace západní Evropy
k propojování států západní Evropy vedly důvody ekonomické – odstranění cel, dovozních kvót, zahraničně politické a bezpečnostní. Základ evropské integrace postaven na usmíření Německa (Konrad Adenauer) a Francie (Robert Schuman).
v roce 1950-1951 vytvořeno z iniciativy Německa a FRA Evropské společenství uhlí a oceli (ESUO) – mělo 6 členů, mělo řídit těžbu uhlí a oceli ve všech členských zemích.
v roce 1957 – založeno Evropské hospodářské společenství (EHS) – vytvoření společného trhu členských zemí ve všech odvětvích průmyslu i zemědělství.
1957 – vznik Evropského společenství pro atomovou energii (EURATOM) – spolupráce při mírovém využití jaderné energie.