Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




českánakladateltsvípo1918

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (25.99 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

ODEON – v roce 1931 u základů avantgardního nakladatelství Jan Fromek (Lazarská), příliš neprosperovalo, dožilo až do roku 1949 pod vedením Zdenky Fromkové.

Kalich – založeno 1921 – protestanská literatura + beletrie – sídlí v Jungmannově ulici dodnes

E. Beaufort - Mojmír Urbánek převzal po svém otci praxi a vydával hudebniny – časopis Dalibor a potě založil vlastní firmu Edition MU – vydával nejvýznamnější české skladatele – přesídlil - do domu, který postavil architekt Jan Kotěra – Mozarteum? Knihkupectví, koncertní sál Po předčasné smrti (1919) Mojmíra Urbánka vedla nakladatelství jeho žena Kristina a poté bratr Františka Urbánka Josef. Až roku 1926 s epo návratu z USA ujal řízení syn Mojmír Urbánek ml. – později divadla – E. F. Buria ženna, Divadlo Anny Sedláčkové, po roce 1949 (likvidace soukromé firmy) nahrávací studio + prodejna hudebnin

Družstevní práce - kulturně-společenská organizace, která působila ve 20.–40. letech 20. století v Československu. Byla založena jako nakladatelství v roce 1922 a soustředila se na uplatnění umění a moderního designu u předmětů masové spotřeby pro nejširší vrstvy obyvatel. Tyto zprvu teoretické snahy v roce 1927 vyústily v otevření obchodní firmy Krásná jizba, která prodávala předměty splňující náročné požadavky na funkčnost a design. DP svojí produkcí publikací a dalších tiskovin (např. Magazín Družstevní práce), bytových doplňků a předmětů každodenní potřeby ze skla, porcelánu, kovu a textilu usilovala o masové šíření nového životního stylu.

Vizuální styl DP byl dílem designéra Ladislava Sutnara a fotografa Josefa Sudka. Do okruhu Družstevní práce patřili dále mj. Vladislav Vančura, Jaroslav Seifert, Emanuel Frinta, Antonín Pelc, Jaroslav Šváb, Adolf Hoffmeister, Bohumil Južnič, Antonín Kybal či Toyen.

Nakladatelské družstvo Máj - od počátku 10. Let 20. století jako družstvo členů literárního spolku Máj. V roce 1931 zakoupil zadluženou firmu Artur Vaňous ve Ženské čtivo (Rodina, List paní a dívek) Červená knihovna)

J. G. Calve – nejstarší nepřetržitě působící knihkupectví v Praze (zal. 1786). Poslední majitel Robert Lehrce (zánik až v roce 1949).

Orbis - tiskárna, nakladatelství a vydavatelství novin a časopisů se sídlem v Praze. Vznikl jako akciová společnost v roce 1921 a zaměřoval se především na českou a cizojazyčnou politickou a odbornou literaturu a noviny, např. Prager Presse. Po roce 1948 znárodněn a přeměněn na národní podnik. Zároveň s tím se součástí Orbisu staly další znárodněné podniky, jako třeba grafické závody V. Neubert a synové, v roce 1949 Československé filmové nakladatelství apod. Poté vydávalo populárně naučné i odborné tituly zejména z oblasti divadla, filmu a fotografie.

Toužimský & Moravec - nakladatelství dobrodružné literatury pro mládež. Vzniklo v roce 1933 spojením knihkupce Jana Toužimského s bývalým redaktorem firmy J. R. Vilímek Jaroslavem Moravcem. Firma vydávala ve vysokých nákladech díla Karla Maye, příběhy letce Bigglese, sešity s příběhy Tarzana a další tituly populární literatury pro mládež. Kmenovým ilustrátorem byl Zdeněk Burian. Nakladatelství skončilo činnost při znárodnění v roce 1949.

Témata, do kterých materiál patří