Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




DAS_7_Protokoly ARP a RARP

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (95.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Protokoly ARP a RARP – DAS 4. ročník PSS

Jsem-li stanice na lokální síti a chci protokolem IP komunikovat s jinou stanicí na téže síti, pak ji v protokolu IP adresuji čtyřbajtovou IP-adresou. Pro komunikaci znám IP-adresu odesílatele (svou IP-adresu) a IP-adresu příjemce. Jsem tedy schopen sestavit IP-datagram. Jenže potíž je v tom, že tento IP-datagram musí být zabalen do linkového rámce – např. do ethernetového rámce. Abychom vytvořili ethernetový rámec, tak potřebujeme linkovou (6B) adresu příjemce i odesílatele. odesílatel jsem já a svou linkovou adresu znám, avšak neznám linkovou adresu příjemce. Jak takovou adresu zjistím? To řeší protokol ARP.

Protokol ARP (Address Resolution Protocol) řeší problém zjištění linkové adresy protější stanice ze znalosti její IP-adresy. Řešení je jednoduché, do LAN vyšle linkový oběžník (linková adresa

FF:FF:FF:FF:FF:FF) s prosbou: „Já stanice o linkové adrese HW1, IP-adrese IP1, chci komunikovat se stanicí o IP-adrese IP2, kdo mi pomůže s nalezením linkové adresy stanice o IP-adrese IP2? Stanice IP2 takovou žádost uslyší a odpoví. V odpovědi uvede svou linkovou adresu HW2. ARP-paket je balen přímo do Ethernetu, tj. nepředchází mu žádné IP-záhlaví. Protokol ARP je vlastně samostatný, na IP nezávislý protokol. Proto jej mohou používat i jiné protokoly, které s protokoly TCP/IP nemají nic společného.

Pole typ linkového protokolu specifikuje linkový protokol používaný na LAN. Linkovému protokolu

Ethernet II je vyhrazeno číslo 1. Seznam přidělených čísel je uveřejněn na http://www.iana.org.

Typ síťového protokolu specifikuje typ síťového protokolu, používají se stejná čísla jako pro pole protokol v protokolu Ethernet II, tj. IP-protokol má přiděleno číslo 80016.

Pole HS určuje délku linkové adresy a pole PS délku sí;ové adresy. Standardně je tedy HS=6 a PS=4.

Pole operace určuje o jakou operaci jde. Žádost (ARP request) má hodnotu 1 a odpově1 (ARP reply) má hodnotu 2. Toto pole je definováno rovněž pro reverzní překlad (protokol RARP), kdy RARP žádost používá hodnotu 3 a RARP odpově1 hodnotu 4.

Pak již následuje linková adresa odesílatele, IP-adresa odesílatele, linková adresa příjemce (v dotazu vyplněna nulami) a IP-adresa příjemce.

5

Žádost je posílána linkovým oběžníkem a v poli příjemcova linková adresa má vyplněny nuly. Odpově

1 pak má již vyplněna všechny pole a nemusí být odesílána oběžníkem. Je třeba zdůraznit, že v odpovědi

je odesílatelem dotazovaný a příjemce tazatel (došlo k výměně příjemce a odesílatele). Vše je

patrné z následujícího příkladu:

C:\> ping 194.149.104.126

Tento příkaz, než může vyslat první IP-datagram (ICMP-paket echo request), tak musí zjistit pomocí směrovací tabulky zdali je příjemce na LAN nebo za směrovačem (musí zjistit následující hop). Pokud je příjemce za směrovačem, pak hledá linkovou adresu směrovače. Pokud příjemce není za směrovačem, pak přímo hledá linkovou adresu příjemce (náš případ).

Témata, do kterých materiál patří