Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




DAS2_Přepínače

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (70 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Přepínače v LAN

Přepínače mají vlastnosti velmi podobné s komunikačními mosty, neboť pracují na stejné, tj. spojové vrstvě. Mnohdy se také přepínače v LAN definují jako mnohoportové mosty. Přesto mezi těmito dvěma typy zařízení existují určité podstatné rozdíly v souvislosti s použitím v síti.

Základní charakteristiky přepínačů jsou následující:

  • Průběžně se učí znát adresy MAC stanic připojených za jednotlivými porty.

  • Propojují podobné lokální sítě,nemění rámce při zpracování.

  • Vytvářejí jednu doménu z hlediska rámců posílaných na všeobecnou adresu.

  • Filtrují na základě informací v rámci MAC.

Rozdíly mezi komunikačními mosty a přepínači LAN

  • Obvykle nabízejí výběr režimu práce (ulož-pošli, průběžný).

  • Pracují rychleji, neboť se vnitřní rozhodování a přepínání odehrává v hardwaru, nikoli v softwaru jako mostů.

  • Segmentují LAN,- podporují virtuální lokální sítě (VLAN).

  • Pracují v lokálních sítích nepřipojují se k rozlehlým sítím a uplatňují se v prostředí stejných lokálních sítí odlišujících se maximálně rychlostmi na jednotlivých portech (např. Ethernet, Fast Ethernet).

Základní režimy přepínání

  • Ulož a pošli (store and forward): rámce se při příchodu na port přepínače celé načtou a uloží, jednak pro zjištění výstupního portu (na základě cílové adresy MAC v rámci a interní tabulky adres), a jednak i pro kontrolu rámců na zachycení a zničení chybných rámců. Tato metoda zajišťuje, že chybné rámce se nebudou šířit do jiných segmentů, za cenu nižšího výkonu vnitřního přepínání, jež činí tuto metodu nejpomalejší ze všech. Vhodná je v sítích, které „trpí“ vysokou chybovostí.

  • Průběžné zpracování (cut-through, nebo on the fly) příchozí rámec se ihned po načtení prvních polí, včetně cílové adresy MAC a po zjištění výstupního portu podle tabulky adres, průběžně přepíná na výstupní port, aniž by již skončil jeho příjem. Tento způsob je velmi efektivní, neboť výsledný výkon přepínání je maximální a zpoždění způsobené „zpracováním“ rámce v přepínači je zanedbatelné. Proto se o přepínačích používajících tuto metodu hovoří jako o tzv. wirespeed, tj. pracujících rychlostí připojených LAN. Tento režim je vhodný ale pouze ve spolehlivých sítích s minimálním počtem chybných rámců, neboť při tomto typu přepínání nedochází k žádné kontrole přepínaných rámců.

Přepínané versus sdílené lokální sítě

Důležitou vlastností, obecnou pro propojování na spojové vrstvě architektury, je vytváření ploché sítě, bez jakékoli adresové hierarchie (adresy MAC nemají žádný logický význam z hlediska topologie sítě). To také znamená, že rámce na všeobecnou adresu pronikají celou sítí s přepínači, podobně jako s mosty.

Přepínače se neuplatňují v síti ze stejných důvodů jako mosty. Základním motivem jejich nasazení je zlepšení propustnosti sítě formou přepínaného přístupu k médiu namísto sdíleného, klasického přístupu v lokálních sítích. Současně umožňují přepínače segmentovat síť, i když pouze do kolizních domén (v případě Ethernetu).

Témata, do kterých materiál patří

Podobné materiály