Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




DAS2_Přepínače

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (70 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Přepínaný Ethernet vznikl v souvislosti s malým využitím sdílené sítě v důsledku exponenciálního nárůstu kolizí při zvyšujícím se počtu aktivních stanic v síti. Přepínače pro Ethernet dnes nabízejí značné možnosti kombinované podpory portů pro různé typy IEEE 802.3. Výhodně nahrazují rozbočovače ve sdílených sítích, neboť nejen cenově jsou stále příznivější, ale především řeší problém zahlcení sítě způsobený nerovnoměrným rozložením provozu (klienti oslovující stejné servery na tomtéž segmentu). Umožňují vhodně seskupovat stanice na svých portech (segmentovaná lokální síť), nebo dokonce připojit na port jedinou stanici (server, pracovní stanici apod.), a tak vytvořit jakousi soukromou lokální síť.

Klasický případ vhodného použití přepínače je řešení zahlcení sdílené sítě serverů a klientů. Přepínaný přístup pracovních skupin na jednotlivé servery maximálně zprůchodní síť a umožní hladkou komunikaci s jednotlivými servery, zvláště s využitím vyhrazeného spoje s vyšší kapacitou (např. kombinace Fast Ethernetu s běžným Ethernetem). Přepínač však nevyřeší situaci, kdy se jedná o jediný exponovaný server, s nímž všechny stanice nejčastěji komunikují. Zahlcení v tomto případě není způsobeno sítí, ale nedostatečným paměťovým a procesním zdrojem ve formě jediného serveru. Zde pomůže jen přidání dalšího nebo dalších serverů do sítě a současně přechod od sdílené k přepínané síti, podobně jako ve výše uvedeném případě.

Z hlediska návrhu intersítě je efektivní dodržovat pravidlo fyzické a logické blízkosti:

  • Nejčastěji používaný server by měl být fyzicky i logicky nejblíže uživateli nebo pracovní skupině, tzn. na stejném segmentu sdílené nebo přepínané sítě, ne za mostem nebo směšovačem.

  • Síťové prostředky jako např. tiskárny by měly být rovněž v blízkosti pracovních skupin, v případě velkého objemu dat pro tisk dokonce na vyhrazeném segmentu připojeném prostřednictvím přepínače.

Výhody a nevýhody přepínačů v současných sítích

Výhody:

  • vyšší výkon a snížení zpoždění v síti

  • jednodušší správa a management sítě

  • nižší náklady (ve srovnání se směrovači)

  • segmentace sítě až do přidělení šířky pásma jedné stanici

  • podpora virtuálních sítí

Nevýhody:

  • podpora jediné domény pro rámce určené na všeobecnou adresu

  • plochá síť

Virtuální lokální síť

Přepínače jsou základním kamenem pro budování virtuálních sítí. Virtuální lokální síť (Virtual Local Area Network, VLAN) je, jak název napovídá, zdánlivou sítí ve smyslu dnešního (fyzického) pojetí sítí lokálních. Dovoluje totiž seskupit stanice do jediné VLAN bez ohledu na jejich fyzické umístění v intersíti. Stanice tvořící skupinu, a tedy jednu virtuální síť, mohou být umístěné na různých fyzických segmentech sítě a mohou v rámci skupiny komunikovat stejně, jako by byly na jediném fyzickém segmentu sítě. Virtuální lokální síť (stejně jako „fyzická“ LAN) tvoří jedinou doménu pro šíření rámců na všeobecnou adresu. Některé typy virtuálních LAN dovolují, aby jedna stanice patřila současně do více než jedné VLAN.

Témata, do kterých materiál patří

Podobné materiály