Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




DAS2_Přepínače

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (70 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Porovnání typů virtuálních lokálních sítí podle jejich definice

  • VLAN definované podle portů na jednom i více přepínačích lze definovat konkrétní porty (tedy stanice připojené za porty, přímo nebo prostřednictvím připojených rozbočovačů), které budou VLAN tvořit. Toto je nejpoužívanější metoda definice virtuálních sítí, neboť jejich uspořádání je snadno pochopitelné, ale neumožňuje použít stejný fyzický segment nebo port přepínače pro různé virtuální sítě. Dalším omezením je nutnost manuálně rekonfigurovat definice virtuálních sítí vždy, když se uživatel přemístí z jednoho portu na jiný.

  • Členství definované podle fyzických adres úvodní konfigurace vyžaduje přiřazení adres MAC do konkrétní virtuální sítě, nadále se již automaticky sleduje případný pohyb příslušníků virtuálních sítí a změny jejich fyzického umístění. U těchto VLAN, které jsou instalovány do sdílených segmentů sítě, se může výrazně snížit výkon, protože připojená zařízení mohou být členy odlišných virtuálních sítí, sdílejících jeden port přepínače. Navíc předávání informací o členství v jednotlivých virtuálních sítích mezi přepínači probíhá po stejných médiích a se vzrůstající velikostí sítě vede k dalšímu snížení propustnosti sítě.

  • VLAN založené na síťové vrstvě. Virtuální sítě tohoto typu sdružují stanice na základě síťového protokolu, a tak se mohou virtuálně oddělit stanice s IP, Novell IPX, DECnet či AppleTalk, ačkoli stanice mohou být připojeny ke stejnému fyzickému segmentu sítě. Tento typ VLAN není použitelný pro stanice používající nesměrovatelné protokoly (např. NetBIOS).

  • Virtuální lokální sítě na základě protokolové politiky podobně jako u VLAN založených na síťové vrstvě, i tento typ využívá informace o síťovém protokolu v rámci. Podle definice politiky však v jedné VLAN je možné sdružit uživatele několika různých protokolů.

  • Členství podle skupinového adresy (multicast) stanice, které tvoří skupinu a sdílejí skupinovou adresu, jsou považovány za členy stejné virtuální sítě. Na rozdíl od jiných typů virtuálních sítí jsou však všechny rámce šířené v této skupině zasílány všem členům skupiny, nikoli jednotlivým stanicím.

  • VLAN definované politikou - nejvyšší stupeň z hlediska pružnosti přiřazování uživatelů k jednotlivým virtuálním LAN, neboť umožňuje definovat potřebnou politiku na základě kombinace kritérií. Politika znamená, že rámce se musí průběžně v přepínané síti sledovat a členství v síti VLAN se může měnit na základě typu rámců, které jednotlivé stanice generují. Norma IEEE 802.1Q pro přenos informace identifikující různé virtuální LAN využívá tzv. značení rámců (frame tagging), kdy do každého záhlaví (za pole s cílovou a zdrojovou adresou) rámce přenášeného mezi přepínači je vkládána hlavička jednoznačně určující, do které virtuální sítě tento rámec patří.

Témata, do kterých materiál patří

Podobné materiály