Internet Protocol verze 6
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Směrovací protokoly nad IPv6
Většina směrovacích protokolů byla upgradována pro použití v sítích IPv6.
Mnohé funkce a konfigurace se uplatňují téměř stejným způsobem. Vzhledem k tomu, že byla z protokolu IPv6 odstraněna všesměrová vysílání, je zřejmé že protokoly odkázané výhradně na všesměrový provoz skončí jako historie.
Směrovací protokoly nadále používané s protokolem IPv6 mají nový název a vylepšený vzhled.
RIPng (next generation)
Protokol RIP fungoval velmi dobře v malých sítích. Proto unikl „likvidaci“ a zůstává k dispozici i v éře protokolu IPv6.
Primární funkce protokolu RIPng jsou v praxi stejné jako ve verzi RIPv2. I nadále se jedná o protokol s vektorem vzdáleností, má maximální počet přeskoků 15 a používá rozdělení horizontu, znehodnocenou zpětnou aktualizaci a další mechanismy přecházení smyčkám. Nyní však používá port 521 protokolu UDP!!!!
Odesílá své aktualizace pomocí všesměrového vysílání s využitím transportní adresy FF02::9. IPv4 využíval adresu 224.0.0.9.
Směrovače si uchovávají ve svých směrovacích tabulkách adresu dalšího přeskoku svých sousedních směrovačů pro každou cílovou síť. Rozdíl mezi IPv6 a IPv4 spočívá v tom, že u protokolu RIPng sleduje směrovač tuto adresu dalšího přeskoku pomocí linkové lokální adresy, nikoli globální adresy!!!
Jedna z nevětších změn u protokolu RIPng (a v podstatě u všech směrovacích protokolů IPv6) spočívá v tom, že se zveřejňování sítě konfiguruje či povoluje z režimu konfigurace rozhraní, nikoli síťovým příkazem v režimu konfigurace směrovače.
Jestliže protokol RIPng povolíme přímo na rozhraní a nepřejdeme do režimu konfigurace směrovače se spuštěním procesu RIPng, bude nový proces RIPng spuštěn automaticky:
Router1(config-if)#ipv6 rip 1 enable
Číslo 1 uvedené v příkazu je značka, která identifikuje spuštěný proces RIPng. Je však možné přejít do režimu konfigurace směrovače z jiného důvodu, např. kvůli konfiguraci jiné funkce typu redistribuce. V tomto případě bude příkaz směrovače vypadat takto:
Router1(config)#ipv6 router rip 1
Router1(config-rtr)#
EIGRPv6
EIGRPv6 je stále pokročilým protokolem s vektorem vzdáleností, jenž má některé funkce protokolu se stavem linky. Proces zjišťování sousedů pomocí zpráv Hello probíhá i nadále a protokol stále poskytuje spolehlivou komunikaci založenou na stabilním transportním protokolu, který zajišťuje rychlou konvergenci bez smyček na základě difuzního aktualizačního algoritmu DUAL.
Mezi oběma verzemi existují rozdíly. Jako u předešlého protokolu odpadá změna použití síťového příkazu. Stále je však potřeba povolit směrovací protokol EIGRPv6 v režimu konfigurace směrovače, protože proces směrování je nutné doslovně zapnout stejně jako rozhraní příkazem no shutdown.
Konfigurace protokolu EIGRPv6 bude vypadat takto: