Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Tyristor - Laboratorní úloha

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (40 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  1. ZADÁNÍ

    1. Změřte hodnotu sekundárního střídavého napětí napájecího transformátorku naprázdno

    2. Zapojte úlohu a ověřte funkci regulátoru výkonu žárovky

    3. Na osciloskopu zobrazte a do grafů zakreslete pod sebe ve správném časovém vztahu postupně průběhy:

      • napájecí napětí U1

      • napětí na tyristoru UAK

      • napětí na zátěži UZ

      • řídící napětí UGK

      • napětí na tyristoru UC

    4. Změřte a nakreslete graf závislosti útlumu otevření α na velikosti odporů R1 a R2

  2. POPIS MĚŘENÉHO PŘEDMĚTU

Tyristor KT 508/400 s těmito mezními parametry:

ITAV – 0,8 A – propustný proud při plném úhlu otevření

ITSM – 15 A – maximální amplituda jednorázového impulsu proudu půlsinusového tvaru délky 10ms

IFG – 100 mA – mezní hodnota proudu řídící elektrody

IH – 10 mA – vratný proud

UT – 1,7 V úbytek napětí UAK v propustném směru

  1. TEORIE ÚLOHY

Tyristory jsou bipolární součástky, které vykazují bistabilní regenerativní spínací charakteristiky. To znamená, že přepnutí z vypnutého do sepnutého stavu lze u nich provést proudovým impulsem do řídící elektrody, přičemž po jeho skončení zůstává součástka sepnutá. To je zásadní rozdíl oproti bipolárnímu tranzistoru, u kterého je nutné po udržení v sepnutém stavu trvale udržovat proud do báze . Tyristory mají proto schopnost ovládat velké výkony relativně jednoduchým řídícím obvodem s malým příkonem. Jelikož jsou to bipolární součástky, je jejich předností velká výkonová zatížitelnost. Tyristor je čtyřvrstvá součástka P-N-P-N tvořená třemi P-N přechody a třemi elektrodami. Jedná se o anodu, katodu a řídící elektrodu.

Tyristor se skládá z anadového emitoru tvořeného vrstavmi P+ a P a z katodového emitoru tvořeného vrstvou N+. Jejich úkolem je injekce nosičů do dlouhé báze N a výrazně kratší báze P, a to při spínání a v sepnutém stavu. Úkolem nízko dotované báze N je dosažení potřebné hodnoty průrazného napětí. Tyristor je vlastně výkonová dioda , kde je navíc kontaktem opatřená báze P a tudíž přechod který znamená zásadní změnu chování. Je li na anodě záporné napětí oproti katodě, nachází se tyristor v závěrném směru. Přechody 1 a 3 jsou polarizovány závěrně, přechod J2 propustně. Přechod J3 má průrazné napětí do 5V a jeho přínos pro závěrné napětí tyristoru je zanedbatelný. Při překročení maximálního závěrného opakovatelného napětí URRM dochází k lavinovému průrazu přechodu J1 a narůstá proud. Napětí URRM je mezní parametr, který nesmí být překročen.

Spínání tyristoru

Je li na anodě kladné napětí oproti katodě o hodnotě Ua < Ubo a do řídící elektrody neteče proud, nachází se v blokovacím stavu a aanodový proud je zanedbatelný. Přechody J1 a J3 jsou polarizovány propustně a přechod J2 závěrně. Dosáhne li anodové napětí Ua hodnoty blokovacího napětí Ubo dojde k lavinovému průrazu přechodu J2 a anodový proud narůstá Elektrony vzniklé nárazovou ionizací jsou elektrickým polem unášeny směrem k přechodu J1 kde poruší nábojovou neutralitu. Díry vzniklé nárazovou ionizací na přechodu J2 se vlivem elektrického pole pohybují směrem k přechodu J3, kde způsobí injekci elektronů do báze P. Tyto elektrony a díry mohou snadno překonat blokovací přechod J2, protože se pohybují ve směru poklesu energie. Pokud v blokovacím režimu polarizujeme přechod J3 do propustného směru, poteče řídící elektrodou proud Ig. Elektrony budou injektovány z emitoru N+ do báze. Většina z nich bude extrahována elektrickým polem závěrně polarizovaného blokovacího přechodu J2. Díry injektované anodovým emitorem se dostanou přes blokovací přechod ke katodovému emitoru a způsobí na něm injekci elektronů, které zase po průchodu tyristorem injekci děr atd. Opět se uzavře kladná zpětná vazba, která udrží tyristor v sepnutém stavu i po odeznění proudového impulsu do řídící elektrody. V tomto stavu představuje tyristor velmi malý odpor. Je na něm úbytek napětí zhruba 1,7 V až 2,5 V daný úbytky na P-N přechodech J1 a J3 v propustném směru a úbytkem napětí na dlouhé bázi N.

Témata, do kterých materiál patří