Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Elektroměry pro měření energie - elektrická měření

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (41 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Mp = k’*ω*ΦUm*ΦIm*sinψ

Aby byl pohybový moment úměrný činnému výkonu, musí být tok ΦUm úměrný napětí U a tok ΦIm úměrný proudu a dále musí být činitel sinϕ roven účiníku cosϕ, musí tedy pro oba úhly platit

Ψ = 90° - ϕ

Správná konstanta elektroměru (co nejmenší chyba) se nastavuje pomocí změny polohy (posunem, u novějších přístrojů natočením) brzdícího magnetu. Posouváním magnetu více do středu se jeho brzdící účinky zmenšují a vysouváním k obvodu kotouče se zvyšují. Zapojení proudových a napěťových obvodů elektroměru je podobné jako zapojení wattmetrů. Aby byla možnost chybného zapojení a následného chybného měření omezena na minimum, mají svorkovnice všech elektroměrů stejné (normalizované) uspořádání.

Práci trojfázového proudu měříme trojfázovými elektroměry. Podle toho, zda se používají čtyřvodičové či trojvodičové síti se vyrábějí se třemi nebo dvěmi měřícími ústrojími.V naší síti má trojfázová soustava rozvodná soustava nízkého napětí vždy vyveden střední vodič, takže elektrickou práci měříme elektroměry se třemi měřícími ústrojími.Na společné hřídelce jsou umístěny dva kotouče, na dolní působí dvě měřící ústrojí a na horní jedno. Počítadlo potom udává součet elektrické práce změřené ústrojími v jednotlivých fázích . Zapojení trojfázových elektroměrů je stejně jako zapojení elektroměrů jednofázových jednotné (dáno normou). Proudové cívky elektroměrů bývají obvykle dimenzovány na proudy 5, 10 nebo 40A, napěťové cívky na napětí 400 nebo 230 V. Pokud musíme měřit elektrickou práci zařízení s většími proudy, je třeba použít měřících transformátorů proudu.

Elektroměry pro měření jalové práce

Pro elektrárny, jakožto výrobce elektrické energie je nejvýhodnější, odebírá-li se energie s velkým účiníkem, protože při odběru energie s nízkým účiníkem nelze plně využít parametrů generátorů ani rozvodné soustavy. Např. při stejných ztrátách v generátoru a rozvodné síti může při účiníku 0,5 být generátorem vyrobena a sítí přenesena asi čtvrtina činné energie oproti poměrům při účiníku 1. Proto je zřejmé, že rozvodným závodům při zhoršujícím se účiníku značně rostou náklady na výrobu elektrické energie a proto nutí velké odběratele úpravou sazeb podle hodnoty účiníku, aby prováděli kompenzaci jalového výkonu a odebírali tak energii s vysokým účiníkem. Kontrola dodržování tohoto nařízení se provádí elektroměry pro měření spotřeby jalové energie. Tyto elektroměry se vyrábějí výhradně jako trojfázové, jejich zapojení do obvodu je podobné jako zapojení wattmetrů pro měření jalového výkonu.

Závěr: Měření spotřeby elektrické energie představuje v technice měření významný obor, protože údaje elektroměrů jsou velmi důležité pro prodej elektrické energie. Elektroměry se proto musí úředně kontrolovat.

Témata, do kterých materiál patří