Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Integrované stabilizátory napětí a stabilizátory proudu

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (102 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Vzhledem k tomu, že tato ovládací elektroda je spojena uvnitř integrované struktury s bází tranzistoru T2, který při svém sepnutí uzemňuje bázi hlavního sériového regulačního tranzistoru T1, vyplývá z toho, že způsob ovládání elektrody ENABLE může být dvojí:

- pro stabilizátor kladného napětí je užit ovládací tranzistor T2 typu NPN a pak k jeho spínání dochází přivedením kladného napětí na bázi, obvykle velikost logické jedničky TTL úrovně zabezpečí jeho plné sepnutí, zkratování báze hlavního regulačního tranzistoru T, na zem a tedy pokles výstupního napětí na nulu - obr.5.l,

- pro stabilizátor kladného napětí je užit ovládací tranzistor T2 typu PNP a pak k jeho sepnutí stačí bázi uzemnit a opět po jeho sepnutí klesá výstupní napětí na nulu, jak je ukázáno na obr.5.2. Aby stabilizátor pracoval s normálním výstupním napětím Uo nepřipojuje se ovládací elektroda EN nikam, nebo se na ní připojuje logická jednička.

Uvedená zapojení podle obr.5.1 i 5.2 lze využít i pro pomalý náběh výstupního napětí a to tak, že u zapojení podle obr.5.1 zabezpečíme pomalý pokles vstupního napětí na svorce EN k zemi a naopak u zapojení na obr.5.2 pomalý růst tohoto napětí směrem od logické nuly k logické jedničce. Oba případy lze řešit jednoduše pomocí RC členů se snadno nastavitelnou časovou konstantou. Varianta pro PNP ovládací tranzistor T2 je na obr.5.3.

Po připojení vstupního napětí U,N sepne tranzistor T2 a začíná se pomalu zavírat až s růstem napětí na kondenzátoru, který se nabíjí jak přes tranzistor T2, tak přes vnější odpor R, kterým lze regulovat i rychlost nárůstu výstupního napětí.

Zapojení s tranzistorem PNP je například užito u obvodů fy LINEAR TECHNOLOGY, konkrétně u obvodů LT103 nebo LT1005. Naopak fa TEXAS INSTRUMENTS u svých obvodů typu TL750 a TL751 užívá tranzistorů NPN, takže zablokování výstupu zdroje nastává při logické jedničce na vstupu EN.

Podobně k blokování výstupního napětí logickou jedničkou na vstupu EN dochází u stabilizátorů typu ADM663 nebo ADM66 fy ANALOG DEVICES (firma tento vstup označuje jako SHDN = shutdown) vzhledem k tomu, že na místě tranzistoru TZ je užit tranzistor NMOS, který je spínán také kladným napětím na řídicí elektrodě proti zemi.

Pokud je užit na vstupu EN bipolární tranzistor, je nutno při aplikacích tohoto zapojení počítat i se vstupním proudem. Konkrétně to lze ilustrovat na

příkladu lineárního stabilizátoru LM1005M, jehož základní zapojení je na obr.5.4. Kromě standardních svorek, kterými jsou vstupní napětí U,N, výstupní napětí UOUT a zem GND má tento obvod ještě dvě další svorky. Jednou z nich je popisovaný blokovací vstup EN a druhou pomocný výstup napětí + 5 [V], který není ovládán vstupem EN a lze z něj odebírat pouze proud o velikosti do 35 [mA]. Hlavní výstupní napětí je také + 5 [V] a možný odběr do 1 [A]. Vnitřní zapojení obvodu LTIOOSM samozřejmě není tak jednoduché, jak bylo naznačeno na obr.5.2. Tranzistor TZ je spolu s dalšími obvody zapojen tak, aby rozhodovací napětí vstupní elektrody EN odpovídalo rozhodovacímu napětí TTL logiky, které se pohybuje okolo 1,6 [V]. Vstupní charakteristika elektrody EN pak však není charakteristikou bipolárního tranzistoru, ale je dána grafem podle obr.5.5.

Témata, do kterých materiál patří