Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Integrované stabilizátory napětí a stabilizátory proudu

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (102 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Výstupní napětí je určeno hodnotou napětí referenčního zdroje a výsledná odchylka žádané hodnoty výstupního napětí od zadané hodnoty referenční je nepřímo úměrná zesílením v regulační smyčce. Čím je toto zesílení větší, tím je odchylka menší (jedná se o statický systém).

Proto se nejčastěji používají stabilizátory se zesilovačem odchylky.

V praxi se vyrábí monolitické stabilizátory v integrované formě, které se používají jako normální součástky.

Základními typy integrovaných stabilizátorů jsou typy TESLA řady MA 78.., které se vyrábí pro kladná napětí 5, 12, 15 a 24V, (vždy je napětí uvedeno za číslem 78 v typovém označení), nebo typové řady MA 79.. pro záporná napětí. Proudové zatížení stabilizátorů je 1A trvale, nebo 2,2A špičkově. Základní zapojení stabilizátoru MA 78.. při praktickém zapojení je na obr.

Hodnota výstupního napětí je dána vztahem .

Dalšími stabilizátory jsou obvody typu MAA 723. Tyto stabilizátory mají vnitřní zdroj referenčního napětí 7,15 V, výrobce dovolí připojit na obvod maximální napětí +40V (přičemž mezi společnou svorkou obvodu 5 a výstupní svorkou nesmí překročit napětí +35 V), výstupní proud stabilizátoru je 150 mA. Tyto údaje dělí aplikace obvodu do 4 základních skupin:

a) výstupní napětí < 7,15V a proud < 150 mA

b) výstupní napětí 40 V> Uvýst >7,15V, výstupní proud < 150 mA

c) výstupní napětí > 40 V

d) výstupní proud > 150 mA.

VÍCESVORKOVÉ STABILIZÁTORY

Ve výrobním sortimentu různých firem je celá řada nejrůznějších typů lineárních integrovaných stabilizátorů s více vývody, než je jenom vstup, výstup a společná (zemní) elektroda. Všechny další elektrody lze podle jejich funkce rozdělit do několika základních skupin:

a) elektrody, umožňující nastavení nebo dostavení hodnoty výstupního napětí a jsou obvykle značené jako nastavovací (SET),

b) elektrody, umožňující nastavit omezení výstupního proudu, označované jako SENSE nebo CURRENT LIMIT - obvykle mezi touto elektrodou a výstupem se umísťuje odpor, na kterém průchodem proudu vzniká úbytek, aktivující limitaci výstupního proudu,

c) elektrody pomocných výstupních napětí, buď spojených s hlavním výstupním napětím, nebo i samostatné,

d) elektroda, umožňující pomocí signálu (obvykle v úrovních T'TL) výstup zdroje zapnout či vypnout, je označována jako SHDN (shutdown) nebo EN (enable),

e) elektrody, na které je vyvedeno vnitřní referenční napětí a elektrody pro vstup vnějšího referenčního napětí.

Vypínatelné stabilizátory

Nejjednodušší z integrovaných lineárních stabilizátorů mají pouze jednu elektrodu navíc a tou bývá elektroda, umožňující zapínání a vypínání výstupního napětí, případně i jeho pomalý náběh, pokud není žádoucí skoková změna.

Témata, do kterých materiál patří