Násobiče napětí a zdroje vysokého napětí
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Tím tento můstek je tedy odpojen od zdroje střídavého napětí a přes vazební kondenzátory CVl a CV2 je připojen můstek další (D5 - D8) a nabíjí se nabíjecí kondenzátor druhého můstku, t.j. CN2. Celý postup se může opakovat i pro další zařazované stupně, pouze rostoucí počet sériově zapojených vazebních kondenzátorů CV omezuje velikost nabíjecích proudů dalších můstkových usměrňovačů a tím i jejich zatížitelnost. Z hlediska výstupního napětí jsou nabíjecí kondenzátory řazeny v sérii a výstupní napětí je tedy součtem jednotlivých napětí na CN. Pro n stupňů násobiče je potom výstupní napětí dáno: Uvýst = n . Uo = n . . U,
kde U je efektivní hodnota výstupního napětí transformátoru na sekundární straně.
Nevýhodou tohoto zapojení je, že vazební kondenzátory, u nichž je požadována vysoká hodnota kapacity (aby neomezovaly nabíjení kondenzátorů CN, měly by mít vazební kondenzátory kapacity CV » CN) a současně musí tyto kondenzátory CV být bipolární, tj. nesmí být elektrolytické. Tyto dvě podmínky jdou tak značně proti sobě, že užití tohoto násobiče je velmi omezené pouze pro malé výstupní proudy. Nicméně tento násobič je při stejné volbě součástek a stejném zvlnění výstupního proudu schopen dodávat do zátěže dvojnásobný proud, než předcházející typ.
Kaskádní dvoucestný násobič ze dvou Delonových násobičů
Užijeme-li dva Delonovy násobiče, napájené ze dvou vinutí transformátoru, jejichž napětí jsou inverzní, dostaneme zapojení podle obr. 2.14, které lze považovat opět za můstkové zapojení s vyvedeným středem sekundárního vinutí. Pro zapojení platí obdobné úvahy jako pro předcházející a vzhledem k potřebě dvou symetrických sekundárních vinutí je toto zapojení ještě složitější a nepřináší již další výhody kromě té, že je jeden pól výstupního napětí spojen se středem sekundárního vinutí transformátoru. Poloviční proudové zatížení jednotlivých diod v tomto případě obvykle nehraje roli, protože násobiče se užívají převážně pro malé proudy a diody jsou stejně proudově dimenzovány mnohokráte více.
Obr.2.15 Náhrada bipolárního kondenzátoru
Vzhledem k cenovým relacím kondenzátorů a diod je však v dnešní době výhodné sestavit bipolární kondenzátor složením obvodu podle obr. 2.15. Diody, zapojené paralelně k elektrolytickým kondenzátorům zabraňují jejich přepolarizování vyšším napětím, než je UF = 0,7 [V] u Si diod. Výsledný obvod je jak menší, než původní objemný bipolární (svitkový) kondenzátor, tak i levnější.
Zdroje vn slouží pro napájení vysokonapěťových obvodů, např. obrazovek, některých čidel(mikrofony), ionizačních komor a mnoho dalších zařízení.
Je možno je realizovat různými způsoby:
- transformací napětí pomocí transformátorů. Tento působ se používá jen u nepříliš vysokých napětí, protože transformátory jinak vychází rozměrově veliké, váhově těžké a cenově drahé. Při vyšších napětích rovněž nastávají problémy s izolací jednotlivých vrstev a s možnostmi napěťových přeskoků nebo jiskření v transformátoru..