Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Pasivní součástky pro elektorniku (R, L, C), pasivní součástky s nelineární VA charakteristikou - Rezistory, kondenzátry, cívky, transformátory

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (95.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

2. PASIVNÍ SOUČÁSTKY PRO ELEKTRONIKU (R,L,C), PASIVNÍ SOUČÁSTKY S NELINEÁRNÍ VA CHARAKTERISTIKOU

Rezistory

Vlastností je elektrický odpor žádané velikosti , respektive vodivost o velikosti , kde S – průřez; l – délka vodiče

Ohmův zákon - udává vztah mezi proudem I a napětím U měřeným mezi koncovými průřezy vodiče pomocí veličiny, která vyjadřuje vlastnost vodiče a nazývá se odpor (rezistence).

Závislost odporu na teplotě - odpor se mění v závislosti na oteplení podle vzorce , kde R1 je odpor při 20oC.

Vlastnosti rezistorů:

Jmenovitý odpor - výrobcem předpokládaný odpor. Existují normalizované řady rezistorů E6, E12, E24, E48. Většinou se používá řada E12: 1; 1,2; 1,5; 1,8; 2,2; 2,7; 3,3; 3,9; 4,7; 5,6; 6,8; 8,2

Tolerance - odchylka od jmenovité hodnoty.

Jmenovité zatížení - výkon, který se za určitých podmínek stanovených normou smí přeměnit na teplo aniž by teplota povrchu překročila přípustnou velikost.

Provozní zatížení - je určeno nejvyšší teplotou povrchu, při které ještě nenastávají trvalé změny jejího odporu a krácení jejího života.

Nejvyšší dovolené napětí - napětí mezi vývody. Při překročení napětí může dojít k poškození.

Teplotní součinitel - dovoluje určit změnu odporu způsobenou změnou teploty.

Šumové napětí - vzniká nerovnoměrným pohybem elektronů v materiálu, vlivem toho vznikají mezi vývody rezistoru malé, časově nepravidelné změny potenciálu - tzv. elektronický šum obvodu.

Povrchové šumové napětí - závisí na velikosti stejnosměrného napětí, přiloženého na rezistor.

- podle hodnoty odporu:

- pevné

- proměnné (potenciometry)

- podle technologie:

- vrstvové

- drátové

- podle počtu vývodů:

- se dvěma vývody

- více než s dvěma vývody: otočné (jednoduché, dvojité (dva systémy v jednom pouzdře), tandemové (dva systémy ovládané současně)) a posuvné

Značky rezistorů:

klasický rezistor klasický rezistor – stará značka (v Americe se používá dodnes) potenciometr – je nastavitelný rukou potenciometrický trimr – je nastavitelný nástrojem (např. šroubovákem)

Kondenzátory

Princip:

Po přivedení napětí na desky kondenzátoru, se atomy dielektrika se polarizují. Elektrony na desce se mezi sebou vzájemně odpuzují elektromagnetickými silami. Čím blíže jsou desky u sebe, tím více jsou elektrony přitahovány opačným pólem druhé desky a snaží se přeskočit na druhou stranu → nemají už tolik síly se na desce mezi sebou odpuzovat → na desku se vejde vedle sebe více elektronů → větší kapacita. Desky kondenzátoru musí být alespoň minimálně tak daleko, aby se mezi ně elektrony vůbec vešly. Velikost kapacity je dána vztahem , kde S – plocha desek; d – jejich vzdálenost

Vlastnosti kondenzátorů:

Jmenovitá kapacita - výrobcem udávaná kapacita

Provozní napětí - je největší napětí, které může být trvale na kondenzátoru připojeno, nepřesáhne-li teplota okolí 40°C, rovná se jmenovitému. Při vyšších teplotách je nutné napětí snížit.

Témata, do kterých materiál patří