Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Televizní soustava

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (260.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

27. TeLevizní soustava

Televize je přenosový systém umožňující bezdrátový nebo drátový přenos pohyblivých obrazů, barevná televize je pak systém umožňující přenos pohyblivých obrazů v přirozených barvách při zachování slučitelnosti s vysíláním černobílého obrazu. Každý snímek se přenáší řádek po řádku a bod po bodu.

- Soubor mezinárodně přijatých pravidel pro televizní přenos se nazývá televizní norma.

- Při tomto kmitočtu dosáhneme spojitosti pohybu obrazu, obraz však bliká a unavuje zrak. Blikání odstraňuje použití tzv. prokládaného řádkování, při němž přenášíme nejprve řádky 1, 2, …, 312 a první polovinu řádku 313 (lichý půlsnímek) a poté proloženě řádky ostatní (sudý půlsnímek). Tento proces zachycuje obr. 1.

Počet snímků přenesených za sekundu je: Ns=25

Snímkový kmitočet je: fs=25 Hz

Půlsnímkový kmitočet je tedy: fps=50 Hz

Poměr šířky a výšky obrazu š:v=4:3

Počet řádků v jednom snímku je n=625

Počet řádků přenesených za sekundu: fř=nfs=625.25=15625 Hz

Počet obrazových prvků v jednom snímku:

Za sekundu se přenese fs.N=25.520833=cca. 13 milionů bodů.

Maximální kmitočet obrazového signálu: fmax=0,5Nfs=cca. 6,5 MHz

Doba trvání jednoho televizního řádku:

- Každému bodu snímané a přenášené scény jednoznačně odpovídá jeden bod na stínítku televizní obrazovky - přenos musí být synchronní.

- Obrazový signál se přenáší amplitudovou modulací po aktivní část řádku: Třa=0,82H

Po zbytek doby: Třz=0,18H je elektronový svazek zatemněn (potlačen). Během této doby se přenášejí Řádkové synchronizační impulsy: ŘSI široké 0,09H, elektronový svazek absolvuje zpětný běh.

Řádkové zatemňovací impulsy: ŘZI mají šířku 0,18H a začínají o dobu 0,01H před ŘSI.

Celková doba trvání jednoho půlsnímku:

- Mezi jednotlivými půlsnímky se na dobu 0,08V=1,6ms=25H elektronové stopy zatemní půlsnímkovými zatemňovacími impulsy PZI a přenášejí se půlsnímkové synchronizační impulsy PSI. Tímto zatemněním se z každého půlsnímku ztratí 25 řádků. Aktivních řádků je proto v každém snímku 625-2.25=575.

- V době 25H, tedy době trvání PZI se nejprve přenese pět vyrovnávacích impulsů VI, po nich PSI rozdělený pěti udržovacími impulsy UI, pak dalších pět VI a nakonec asi 17 běžných ŘSI.

- UI se šířkou 0,09H a odstupem 0,5H jsou nutné pro udržení synchronizace řádkových rozkladových generátorů. VI šířky 0,045H s odstupem 0,5H umožňují, aby PSI začínal jednou na začátku řádku a podruhé uprostřed řádku (prokládané řádkování). 17. řádek se po začátku PSI často používá jako řádek měřící – ke kontrole jakosti přenosu, případně i řídícím účelům, apod.

- V zatemněných řádcích se od roku 1988 u nás vysílá signál televizní informační služby – teletextu.

Témata, do kterých materiál patří