Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Přenosové články RC, RL

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (160.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

18.Přenosové články RC, RL

Přenos článku RC a CR

Korekčním obvodem rozumíme v nejjednodušším případě spojení několika pasivních součástek, jako jsou rezistory, cívky a kondenzátory. Ty pak určitým způsobem ovlivňují přenos střídavého signálu. Velmi jednoduchý korekční obvod vidíte na obr.

vlevo Skládá se z odporu R a kapacity C. Střídavý signál prochází nejdříve odporem a teprve potom přichází ke kapacitě. Ta je připojena paralelně k výstupu. Při pohledu na schéma upoutají pozornost dvě dvojice pólů, jedna na vstupu a druhá na výstupu. Na vstupní póly přivádíme signál s napětím U1, na výstupních pólech se objeví signál U2. Korekční obvod má tedy dva póly vstupní a dva výstupní. Podle těchto čtyř pólů bývá nazýván čtyřpólem. Obecně platí, že každý čtyřpól složený z RC členů je kmitočtově závislý. Znamená to, že upravuje procházející signál v závislosti na kmitočtu.

Na vstupní svorky přivedeme procházející signál v závislosti na vstupní napětí U1, které bude mít stále kmitočtu. stejnou velikost, ale bude se tu měnit kmitočet. Budeme předpokládat, že u rezistoru se neprojevuje povrchový jev, takže má odpor stálý a na kmitočtu nezávislý. Kapacitní odpor kondenzátoru je ovšem kmitočtově závislý. Jeho velikost určuje vztah

Z nepřímé úměrnosti ve zlomku je zřejmé, že čím bude nižší kmitočet f, tím větší bude kapacitní odpor XC. Střídavý proud nízkého kmitočtu tedy kondenzátorem neprojde, proto nemůže být sveden k zemi. Zemí se tu rozumí společný nulový potenciál obou spojených pólů. Můžeme předpokládat, že celá oblast nízkých kmitočtů projde rezistorem a objeví se na výstupu, to je na výstupním pólu s napětím U2. Přenos nízkých kmitočtů je proto dobrý. Z tohoto důvodu takový obvod nazýváme dolnofrekvenční propustí (obr. a).

Postupně, jak se bude kmitočet zvyšovat, kapacitní odpor bude klesat. Znamená to, že čím dál větší část středních a vyšších kmitočtů projde kondenzátorem k nulové svorce - pokud se jí podaří projít rezistorem - a na výstup se nedostane (obr. b). Vysokým kmitočtům klade kondenzátor nepatrný kapacitní odpor, takže vysoké kmitočty svede k zemi a na výstup se nedostanou. Kondenzátor pro ně znamená téměř zkrat. Není pochyb o tom, že přenos vysokých kmitočtů je špatný (obr. c).

Kdybychom měřili výstupní napětí kmitočtů akustického pásma přivedených na vstup, počínaje nízkými a konče vysokými, zjistili bychom, že přenos odpovídá průběhu na obr. vpravo. Graf představuje tzv. útlumovou charakteristiku čtyřpólu, znázorňující frekvenční závislost článku RC. S charakteristikou se seznámíme podrobněji. Na vodorovnou osu nanášíme kmitočet, ale kvůli přehlednosti a lepšímu vyjádření závislostí nemá osa dělení lineární, tj. na stejné dílky, nýbrž logaritmické. Na svislé ose je vyznačena úroveň přenosu. Nejčastěji se udává v decibelech dB. Pro jednoduchost si uveďme, že zůstane-li přenos rovný jedné, tedy U1:U2 = 1, pak útlum je 0 dB. Klesne-li výstupní napětí na polovinu, tj. U2 : U1= 1/2 , pak je to pokles 6 dB [šest decibel]. Útlum šest decibel zapisujeme se záporným znaménkem, tedy -6 dB. Při poklesu napětí na jednu desetinu mluvíme o poklesu 20 dB, neboli přenos RC členu je -20 dB. Možná že se vám zdá označování úrovně v decibelech poněkud složité. Má to však své výhody a běžně se používá.

Témata, do kterých materiál patří