Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Přenosové články RC, RL

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (160.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Vyjádření této závislosti jste možná četli nebo slyšeli v jiné formě. Častěji se říká, že přenosová cesta má sklon směrnice minus šest decibel na oktávu. Zapisujeme to - 6 dB/okt. Vysvětlení pro nemuzikanty : oktáva v hudbě znamená bud dvojnásobek kmitočtu základního tónu nebo polovinu tohoto kmitočtu. Tak např. od základního tónu al = 440 Hz, což je tzv. jednočárkované á, je oktáva a2 = 880 Hz, což je dvoučárkované á. Další oktáva je tříčárkované á, které zapisujeme a3=1760 Hz. Od základního tónu 440 Hz můžeme odvodit i oktávu nižší. Bude to malá oktáva a = 220 Hz, případně velká oktáva A = 110 Hz atd.

U korekčního obvodu z RC členu znamená každé zvýšení kmitočtu o jednu oktávu pokles napětí proti předchozí úrovni na polovinu, to je 0 6 dB. Tedy z 2 kHz na 4 kHz dochází k poklesu na polovinu, ze 4 kHz na 8 kHz je pokles na čtvrtinu původní úrovně (polovina poloviny), z 8 kHz na 16 kHz pokles na osminu (polovina čtvrtiny) původní úrovně. Později uvidíme, že některé kombinované korekční obvody mají sklon směrnice mnohem strmější, např. 12 dB/okt. Naproti tomu existují obvody, které způsobují menší útlum, např. 3 dB/okt. Oba jmenované obvody jsou složitější než obvody se sklonem 6 dB/okt. Vyžadují více součástek v zapojení a také jejich fázové poměry jsou složitější.

Pro úplnost je třeba zmínit se i o RC členech, které se vyznačují malým odporem a velkou kapacitou. S takovými členy jsme se již setkali v praxi u zdrojů nestabilizovaného napětí. Rezistor nemusel být přítomen a zastupoval ho odpor vinutí transformátoru společně s vnitřním odporem diod usměrňovače. Kondenzátor měl vždy velkou kapacitu, protože jeho úkolem bylo dodávat energii do spotřebiče v době, kdy na usměrňovači bylo, malé napětí. Častěji se setkáme s RC členy, vloženými do cesty rozvodu napětí. Rezistor tu má malý odpor, aby na něm nevznikal zbytečně úbytek napětí. Kapacita musí být velká, protože menší kapacita by měla velkou reaktanci pro nízké kmitočty, které chceme filtrovat, tj. svést k zemi. Podle druhu usměrnění se jedná o kmitočty 100 Hz nebo 50 Hz. Tyto kmitočty coby pozůstatek po usměrnění se různými způsoby dostávají do jednotlivých částí obvodů a projevují se většinou slabým nicméně nepříjemným brumem. RC obvodem tyto nevítané kmitočty odfiltrujeme. V jiných částech zapojení se snažíme zamezit průchod vyšším kmitočtům, často se strmými čely, které snadno pronikají a mohou způsobit i selhání funkce obvodu. V takových případech postačí mnohem menší kapacita kondenzátoru, protože jeho reaktance pro vysoké kmitočty je malá. Někdy vidíme v zapojení pouze kondenzátor, přičemž odpor je přítomen jinou formou již v samotném obvodu.

Když jsme hovořili o působení RC členu v obvodu střídavého proudu, měli jsme na mysli proud, který probíhá trvale, spojitě. Někdy však takový člen vkládáme do obvodů, kde se proud objevuje jen v krátkých časových úsecích. Napěťové impulsy se tu shromaždují - sčítají na kondenzátoru. V takovém případě používáme název integrační člen.

Témata, do kterých materiál patří