Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Rezistory

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (157.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

1.Úvod

V elektrotechnice se používají tzv. rezistory, tj. součástky vyráběné tak, aby měli přesně stanovený odpor.

2. Rezistory

Elektrický odpor (R) vystupující v Ohmově zákoně je v praxi realizován součástkou nazývanou rezistor. Důležitost této součástky vyplývá již ze samotného vzorce pro Ohmův zákon, který říká, že rezistory převádějí proud (I) na napětí (U) a naopak. Jinými slovy při průtoku daného proudu vzniká na rezistoru úbytek napětí přímo úměrný hodnotě odporu. Pokud bychom na rezistor přiložili napětí, protekl by jím proud tím menší, čím větší by byla jeho hodnota odporu. Rezistor je tedy v elektrickém obvodu schopen proud omezovat, což je další z jeho velmi častých aplikací.

Pro odpor elektricky vodivého materiálu platí vztah: R = ρ

kde ρ je měrný elektrický odpor (Ωm), l je délka vodiče (m) a S plocha příčného průřezu (m2), kterým protéká elektrický proud. Ze vztahu je patrné, že odpor R se zvětšuje s rostoucím měrným odporem a délkou a s klesajícím průřezem.

Obr. 1 Definice el. odporu materiálu

Rezistory lze dnes nalézt ve formě diskrétní (jako samostatnou součástku) a integrované (v integrovaných obvodech). U obou forem je jejich konstrukce založena nejčastěji na existenci tenké vrstvy materiálu, což vede na relativně velký odpor na jednotku objemu. Nejběžnější diskrétní rezistory využívají uhlíkové a kovové (stabilnější). U vrstvy.integrovaných obvodů se jedná o polovodičový materiál (např. křemík).

3. Značení rezistorů

Značení hodnoty odporu na rezistorech není zdaleka jednotné, což komplikuje výběr rezistoru i požadované hodnoty od různých výrobců. Dřívější způsob se v mnohém odlišuje od značení novějších součástek. Na starších rezistorech můžeme spatřit označení velké T zkratku výrobce TESLA, velké R je symbol odporu. Následuje trojčíslí, které blíže určuje vlastnosti rezistoru. Různí výrobci však značí rezistory různým způsobem. Informace získáme v technických listech, kde nalezneme nejen způsob značení odporu, ale i další potřebné údaje.

Podle velikosti a tvaru využívají výrobci zpravidla jeden ze tří značení odporu rezistorů:

  • číselné značení s příponou,

  • barevný kód,

  • číselný kód.

3.1. Číselné značení s příponou

Základní jednotkou pro značení odporu je 1Ω. Ostatní se označují obvyklými příponami (násobiteli). Na konci označení může být ještě písmeno značící toleranci hodnoty odporu.

Násobitel Přípona 100 R, J 103 k 106 M 109 G 1012 T

Tab.1 Kódy pro značení rezistorů

3.2. Barevný kód

Označování rezistorů barevným kódem se využívá především u miniaturních rezistorů, kde rozměry součástky neumožňují vyjádřit hodnotu a toleranci písmenovým kódem. Barevné značení má výhodu ve snadném čtení údajů ze všech směrů a poloh umístění rezistorů, protože je provedeno po celém obvodu rezistoru. Pro určení hodnot jednotlivých rezistorů použijeme kódové tabulky. Značení se skládá ze tří až šesti proužků, kde první proužek je blíže k okraji rezistoru. Navíc poslední proužek bývá až dvakrát širší než ostatní. Označení zahrnuje dvě až tři platné číslice, dále násobitel, výrobní toleranci a případně teplotní koeficient.

Témata, do kterých materiál patří